Browder: Putyin a NATO-t akarja szétverni

Az egykori befektetési bankár szerint az elnök meg akarja őt gyilkoltatni.

LD
2017. 02. 05. 15:16
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Most még inkább meg akarhat gyilkoltatni Vlagyimir Putyin, hogy már az Egyesült Államok sem fenyegeti” – jelentette ki egyebek között a Mandinernek adott interjújában Bill Browder volt befektetési bankár, emberi jogi aktivista. A beszélgetés apropója, hogy az ötvenkét éves férfi könyve, a Vörös jelzés – Hogyan lettem Putyin első számú ellensége nemrég jelent meg magyar fordításban. Browder állítása szerint saját történetét írta meg, hogy ha meggyilkolnák, mindenki tudja, ki volt a megbízó.

A volt bankár nagyapja, Earl Browder még az Egyesült Államok kommunista pártját vezette a harmincas években, unokája így lázadásból is a kapitalizmus felé fordult. A Stanford Egyetemen végzett, kelet-európai befektetésekkel foglalkozott, hogy végül Moszkvába költözzön, és ott részt vegyen a kuponos privatizációban is. 1996-ban létrehozott befektetési alapja, a Hermitage 2007-ig 2700 százalékos hozamot tudott elérni.

Browder a Mandinernek kifejtette: akkoriban az embernek lehetősége volt, hogy megtízszerezze a befektetéseit Oroszországban. Állítása szerint viszont személyesen nem volt része 1996-ban Jelcin újraválasztatásában, még ha nem is volt ellenére. „Az én szempontom befektetőként az volt, hogy ha Oroszország a borzalmasból a rossz felé mozdul el, az nekem jó. Ez meg is történt. A gond az volt, hogy aztán a rosszból újra borzalmas lett” – jelentette ki. Ennek ellenére első három évében még ő is úgy látta, Vlagyimir Putyin jó irányba indult el.

A Hodorkovszkij-ügy kirobbanása után mégis kirobbant a konfliktus köztük, 2005-ben pedig Browdert nemzetbiztonsági okokra hivatkozva nem engedték be Oroszországba. A cégeknél házkutatást tartottak, a befektetési bankárt pedig adócsalással vádolták meg. Egyik ügyvédje, Szergej Magnyitszkij Oroszországban maradt, ami az életébe került: 2009-ben meggyilkolták a börtönben. Az ügyben nem indítottak eljárást, sőt az ügyvédet halála után ítélték el csalásért. Browder ellen körözést is kiadtak, amelyet az Interpol rendkívül gyorsan szüntetett meg.

Browder válaszcsapásként lobbizott a 7750-es amerikai elnöki proklamáció elfogadásáért. „Ha lehetőség van arra, hogy a bűnelkövetőknek legalább országukon kívül következményekkel kelljen számolniuk, akkor azt a lehetőséget meg kell ragadni. [ ] Még mielőtt elfogadták volna a törvényt, épp az újraválasztása után Putyin kiadott egy külpolitikai irányelvet, amelynek hangsúlyos pontja volt, hogy megakadályozza a Magnyitszkij-törvényt Amerikában. Amikor mégis elfogadta a kongresszus, Obama elnök pedig aláírta, Putyin válaszképpen megtiltotta, hogy amerikaiak orosz gyerekeket fogadjanak örökbe – beteg gyerekek nem jutottak így ellátáshoz” – fejtette ki most a Mandinernek Browder.

Szóba kerültek az oroszok elleni gazdasági szankciók is: a volt befektetési bankár szerint gyenge érv, hogy így Magyarország is üzlettől eshet el. Szerinte fontosabb, hogy ez megakadályozta az újabb orosz agressziót, és úgy látja, Putyin célja a NATO szétverése, így mindenki érdeke a szankciók fenntartása.

Érdemes ugyanakkor elolvasni a New Republic 2015-ös cikkét is, melyben arról írnak: attól még, hogy valaki Putyin ellen küzd, nem válik szentté. Ebből kiderül, hogy Browder sem tudja időnként bizonyítani szavahihetőségét, és az adócsalási ügye sem feltétlenül koholt, a felhozott vádakból valóban elkövethetett több mindent.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.