Ciprasz újra harcba szállt az IMF-fel

A görög miniszterelnök bízik az új mentőcsomagban.

Földi Bence
2017. 02. 12. 16:11
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

– Nem egyezünk bele olyan feltételekbe, amelyeket nem támaszt alá a logika vagy a számok – jelentette ki Alexisz Ciprasz görög miniszterelnök pártja, a Sziriza központi bizottsága előtt tartott szombati beszédében. A radikális baloldali Szirizából ugyan a nemzetközi hitelezők egyik fő kiszolgálója lett az elmúlt években, Ciprasz mégis igyekszik kemény hangnemet megütni a pénzük után futó Nemzetközi Valutaalappal (IMF) és társaival szemben. Arra reagált a görög miniszterelnök, hogy múlt hét kedden az IMF bejelentette, lassú, 1,0 százalék körüli növekedést vár az országtól a következő években. A szervezet vezetőtestületének nagy része úgy véli, 1,5 százalékos költségvetési többlet tartós fenntartása volna kívánatos a görög gazdasági növekedés érdekében, de vannak, akik szerint 3,5 százalékos többlet is elképzelhető lenne. Több más kérdésben sem ért egyet a szervezet az európai finanszírozókkal, ezért egyelőre hezitál, részt vegyen-e az újabb mentőcsomagban – ezt várhatóan jövőre állítanák össze Görögország részére. Az IMF-ben úgy gondolják, növelni kellene az adóbevételeket, továbbá jelentősen csökkenteni kellene a rossz banki hiteleket, hogy több vállalati hitelt tudjanak folyósítani.

A valutaalap hozzáállása háborította föl Alexisz Cipraszt, aki szombati beszédében úgy fogalmazott, a szervezetnek felül kell vizsgálnia a görög gazdasággal kapcsolatos várakozásait, és a mentőcsomaggal kapcsolatos diskurzust vissza kellene emelni a technikai részletek szintjére. Wolfgang Schäuble német pénzügyminisztert azzal vádolta meg, hogy kétsebességes eurózónát akar, emellett olyan piromániásnak nevezte a politikust, aki robbanóanyagokkal teli raktárnál játszik a gyufával. Ciprasz úgy véli, a görögökkel szembeni kemény német fellépés annak szól, hogy szeptemberben választást rendeznek Németországban, és a kormányzó CDU/CSU-koalíció tart a nacionalista retorikájú Alternatíva Németországért (AfD) előretörésétől. Mondja ezt egy olyan miniszterelnök, aki szintén belpolitikai haszonszerzés céljából igyekszik kiállni az országért a hitelezőkkel szemben. A kemény szavak ellenére Ciprasz úgy gondolja, a mentőcsomag-revízió sikeres lesz, ezért várják is a hitelezők vizsgálóbizottságait, amelyek ezen a héten érkezhetnek Görögországba.

Nem csoda, hogy Ciprasz támad, hiszen az elmúlt hetekben több nagyszabású szakszervezeti tüntetés is zajlott a megszorítások ellen Görögországban. Emellett 2016 elejétől már nem a Sziriza vezeti a görög közvélemény-kutatásokat, a múlt hónapban 20 százalék körüli eredményt mutattak az egyes intézetek. Bő egy éve vette át a vezetést az Új Demokrácia, a liberális-konzervatív alakulatnak felmérésektől függően 15-20 százalékkal van több szavazója, mint a Szirizának. A görögök tényleg nem nagyon bírnának már el több reformot, a 2010-ben kezdődött válság során az akkor irreálisan magas nyugdíjakat például 11 alkalommal csökkentették. A görög munkanélküliség 23 százalékos, négymillió adófizető mintegy 95 milliárd euróval tartozik az államnak, a nem fizetett banki hitelek 107 milliárd eurós értéke az összes hitel 47 százaléka.

– Egyik ország sem tett annyit a versenyképessége fejlesztéséért, mint Görögország – jelentette ki Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke egy tegnapi német rádióinterjújában. A luxemburgi politikus azonban aggódik amiatt, hogy az IMF nem akar beszállni a Görögországnak juttatandó harmadik mentőcsomagba. – Nem most jött el az ideje annak, hogy visszatekerjük az óráinkat a pénzügyi instabilitásig – ezt már a bizottság alelnöke, az euróért és a társadalmi párbeszédért felelős európai biztos, Valdis Dombrovskis mondta, szintén vasárnap.

Az egyik legnagyobb londoni pénzügyi-gazdasági elemzőház, a Capital Economics helyzetértékelése szerint jelenleg a görög adósságválság újbóli fellángolása nagyobb kockázat, mint egy esetleges francia kilépés az Európai Unióból. Ha az IMF végül kiszáll a görögországi pénzügyi segélyprogramból, akkor nő Görögország törlesztésképtelenné válásának a kockázata, és ebből eredően növekszik a grexit – az eurózónából való görög kilépés – rizikója is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.