Csatornát vágnak a lengyelek a Visztula-turzáson

Az észak-lengyel városokat akarják összekötni a Balti-tengerrel.

MTI
2017. 02. 24. 15:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Gdansk kikötővárostól az Oroszországhoz tartozó Kalinyingrádi területig nyúló, mintegy 96 kilométer hosszú Visztula-turzás a Balti-tengertől választja el a tőle délre, a Visztula-öböl mentén fekvő lengyel településeket. Lengyelország 2022-ig csatornát vág a turzáson, a mintegy 197 millió eurónak megfelelő beruházásról szóló törvényt pénteken jóváhagyta a parlament alsóháza. A Szejmben a 428 jelen lévő képviselő közül 401-en támogatták a jogszabályt.

A tengergazdaság és a belső vízi utak minisztériuma keddi közleménye szerint a beruházás Lengyelország, valamint az Európai Unió keleti területeinek „új geopolitikai helyzetére való tekintettel” elsősorban a keleti lengyel–uniós határ biztonságára nézve fontos.

A 2018 és 2022 között megvalósítandó, 880 millió zlotys (mintegy 197 millió euró) beruházást állami költségvetésből fedezik. A projekt keretében a turzáson egy 1,3 kilométer hosszú és 5 méter mély, a 4 méter merülésű tengeri hajók által is használható csatornát vágnak.

A csatorna mindenekelőtt Elblag város kikötőjéhez, valamint a Visztula-öböl többi községéhez nyit majd közvetlen hajózó útvonalat. Az elblagi kikötőt jelenleg csak a Baltyijszk városnál lévő keskeny szoroson át, vagyis a kalinyingrádi orosz enklávé parti vizein keresztül lehet megközelíteni.

A parlamenti vita során a tervezet előterjesztői indoklásukban a projekt biztonsági és közlekedési szerepe mellett kiemelték a térség várható gazdasági megerősítését, beleértve azt is, hogy a beruházás mintegy háromezer új munkahelyt teremt, és kedvező hatással lehet a turizmusra.

A projekt megvalósításáért felelős tárca jelenleg négy különböző csatornaépítési változatot mérlegel.

A tervet környezetvédők, valamint a valószínű útvonal közelében fekvő Krynica Morska üdülőközpont lakosai ellenzik. Lengyelország a projektről az Európai Bizottsággal egyeztet.

A csatorna megépítését jóváhagyó törvényt még a szenátusnak is meg kell szavaznia.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.