A világ 1999 óta folyamatosan keresi a választ a Who is Mr. Putin? kérdésre. Közel két évtizednyi nyilvánosság előtt folyó munka után a titokzatosság homálya oszladozni kezd. A Valdaj Klubban zajlott közvetlen találkozók benyomása és a környezetének egyes tagjaival folytatott beszélgetések alapján próbáltuk felrajzolni az orosz elnök miniportréját.
Halála előtt néhány nappal kérdezte a Kommerszant az akkor első megválasztásáért kampányoló Putyinról Anatolij Szobcsakot. – A titokzatosságot a népszerűsége gyors növekedésén csodálkozó sajtó teremti Putyin körül. Pedig az egész nagyon is egyszerű. 1. Putyin világosan és határozottan felvázolta a terveit. 2. Mindig teljesíti az ígéreteit. 3. A nép saját magát látja benne. 4. Nem tartozik egyetlen párthoz sem, felettük áll, mert magát az államot képviseli – fogalmazott az egykori főnök és barát.
Azóta bebizonyosodott, hogy Szobcsak tényleg jól ismerte Putyint. Az utolsó két pontot tovább gondolva azt is megérthetjük, miért a mai óriási népszerűség tizenhét év után is. S tartja a szavát, maga azonban nem nagyon hisz mások becsületszavában, ehelyett inkább tárgyalópartnere motivációit kutatja figyelmesen. S ha tovább akarjuk árnyalni a képet, akkor mindenképpen ki kell emelni már a szocializálódásából is adódó tájékozottságát, hozzáértését. Másik fontos jellemvonása az óvatosság, sőt mint az őt közelebbről ismerő egyik informátor megjegyezte, talán túlságosan is óvatos. Döntéseit körültekintő beszélgetések után hozza meg, s ha teheti, nem azonnal. Intellektuális alkat, logikusan gondolkodik, s érzelmeit jól leplezi. Zárkózott, előszeretettel a háttérbe húzódó, s onnan irányító alkat, s mint e sorok írója személyesen is tapasztalhatta, erős a kisugárzása, mindenkire nagy hatással van a jelenléte. Már az eddigiekből is kitűnik, hogy irodalmi hasonlattal nem a döntésképtelen, tehetetlen Oblomov, hanem a tettre kész Stolz. Egy életrajzírója, Alexander Rahr szavaival, egy „német” a Kremlben. Ez a „németes” alapállás még inkább kiütközik abban a vonásában, hogy nagyon nem szereti, ha valaki megsérti a személyes terét. Legendásan nem erénye ellenben a pontosság. Udvarias, figyel a beszélgetőpartnerére, korrekt a kapcsolatokban, ugyanakkor ironikus, a keménységét viccek mögé rejti. A tiszti becsület szellemében nevelkedve a sajátjait megvédi, s szinte már mániákusan tisztelte elöljáróit. Ezt a viselkedési kódexet csak erősítette benne a tatami hozzá oly közeli világa.