Észak-Korea delegációt küldött Kim Dzsongnam holttestéért

Eddig tíz embert tartóztattak le a mérgezés ügyében.

MNO
2017. 02. 28. 11:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy észak-koreai delegáció érkezett a Kuala Lumpurba azzal a céllal, hogy elvigye Malajziából Kim Dzsongun diktátor meggyilkolt féltestvére, Kim Dzsongnam holttestét – írja a Guardian. A maláj hatóságok eközben hivatalosan is megvádoltak két gyanúsítottat, egy indonéz és egy vietnámi nőt a bűncselekmény elkövetésével. Mohamed Apandi Ali főügyész közölte, ha elítélik őket, akár halálbüntetést is kaphatnak. A két nő állítja: azt hitték, hogy kandi kamerás TV-műsorban vesznek részt.

A gyilkosság pontos körülményei még mindig nem tisztázottak, de a legvalószínűbb, hogy a két nő megmérgezte Kim Dzsongnamot a Kuala Lumpur-i nemzetközi repülőtéren február 13-án, egy órával gépe indulása előtt.

Eddig összesen tíz embert vettek őrizetbe a mérgezéssel kapcsolatban.

Hétfőn dél-koreai parlamenti képviselők közölték, az észak-koreai állambiztonsági minisztérium és az ország külügyminisztériuma szervezte meg a gyilkosságot. A hírszerzés arról is beszámolt, hogy kivégezték Észak-Koreában az állambiztonsági minisztérium legalább öt tisztségviselőjét, és a phenjani vezetés házi őrizetbe helyezte Kim Vonhong állambiztonsági minisztert.

Dél-koreai és amerikai tisztségviselők már korábban állították, hogy Kim Dzsongnamot észak-koreai ügynökök gyilkolták meg február 13-án a Kuala Lumpur-i repülőtéren. Vasárnap a malajziai egészségügyi minisztérium bejelentette, hogy további halottkémi vizsgálatok megerősítették azt a pénteki hírt, miszerint a vegyi fegyvernek minősített VX idegméreg okozhatta Kim Dzsongnam halálát, a támadók az áldozat arcára kenték a mérget, amely húsz percen belül a halálát okozta.

Észak-Korea nem nevezte meg Kim Dzsongnamot, és nem ismerte el, hogy a volt diktátor fia az áldozat, csak a Koreai Népi Demokratikus Köztársaság elhunyt állampolgáráról írt. Arra hivatkoznak, hogy Malajzia azért nem hajthatott volna végre semmilyen vizsgálatot a holttesten, mert a férfinél diplomata-útlevél volt, és a diplomáciai kapcsolatokat szabályozó bécsi egyezmény értelmében a helyi törvények hatályán kívül állt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.