Elképzelhető, hogy a jövőben elkérhetik a vízumért jelentkezőktől a közösségi oldalakhoz tartozó fiókokat és jelszavakat az amerikai hatóságok – közölte John Kelly belbiztonsági miniszter. Hozzátette: látni akarják, hogy az érkezők milyen oldalakat használnak, mit csinálnak az interneten. Attól, aki nem hajlandó együttműködni, megtagadnák a belépést – írja a Fox News.
Az intézkedés elsősorban azokra az országokra vonatkozna, melyekre a beutazási tilalom, tehát Szíriára, Irakra, Iránra, Szudánra, Líbiára, Szomáliára és Jemenre.
Donald Trump január 27-én azonnali hatállyal 90 napra megtiltotta hét, muzulmán többségű ország állampolgárainak beutazását, határozatlan időre felfüggesztette a szíriai menekültek befogadását, és 120 napra befagyasztotta a teljes amerikai menekültbefogadási programot. Rendelete bírálatok özönét váltotta ki az érintett muzulmán országok és a nyugati szövetségesek részéről, amerikai jogvédő csoportok pedig tömegesen igyekeztek jogsegélyt nyújtani a szerintük alkotmányellenes tilalom által sújtott személyeknek és politikusoknál közbenjárni érdekükben. Robart bíró felfüggesztő hatályú döntése, valamint az amerikai külügyminisztérium és a belbiztonsági tárca azt megerősítő nyilatkozata óta azonban ugyanúgy zajlik az utazók beléptetése, mint Trump rendelete előtt. Az érvényes vízummal rendelkezők újra beutazhatnak az Egyesült Államokba, és a ki tudja meddig tartó lehetőséggel nagy számban élnek azok, akiket az elnöki rendelet miatt érvényes papírjaik ellenére sem engedtek felszállni az Amerikába tartó járatokra.
Az amerikai igazságügyi minisztérium hétfőn juttatta el az illetékes fellebbviteli bírósághoz a szövetségi kormány fellebbezését, és abban „az elnöki hatalom jogszerű gyakorlásának” nevezte Trump rendeletét.