Fekete zászló a washingtoni pesti srác felett

Február 25. a kommunizmus áldozatainak emléknapja, több nagyvárosban is megemlékezéseket rendeznek.

MTI
2017. 02. 25. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyar nagykövetség új épületére fekete lobogó ereszkedett, és az épület előtt a pesti srác emlékére emelt szobornál gyertyát gyújtottak az amerikai magyarok. Az ünnepségen Szemerkényi Réka nagykövet mondott beszédet, amelyben Arthur Koestler szavait idézve utalt rá, hogy a kommunista párt megtagadta az embertől a szabad akaratot, a lehetőségek közötti választást, a jó és a gonosz közötti megkülönböztetés hatalmát.

A nagykövet emlékeztetett arra, hogy 17 évvel ezelőtt a magyar Országgyűlés február 25-ét – Kovács Béla kisgazdapárti vezető 1947-ben történt letartóztatásának napját – a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. Kelet-Közép-Európában mintegy egymillió halálos áldozata volt a kommunista rendszernek – tette hozzá, leszögezve hogy ez az egymillió ember vagy munkatáborokban halt éhen, vagy brutálisan kivégezték. A kommunista rendszer áldozatainak száma azonban jóval nagyobb – hangsúlyozta Szemerkényi Réka –, hiszen a diktatúra mindennapi terrorja fizikailag és lelkileg jóval több ember életét tette tönkre.

Itthon a Rákoskeresztúri új köztemető 297-es parcellájánál a Nemzeti Örökség Intézete (Nöri) által rendezett megemlékezésen mond szombaton beszédet Orbán Viktor miniszterelnök. A belvárosban a Honvéd téren, a Gulág-emlékműnél Gulyás Gergely, az Országgyűlés alelnöke mond ünnepi beszédet. Délután a XI. kerületben, a Memento: az 1945–56 között kivégzettek emlékművénél lesz megemlékezés. A Budavári Önkormányzat a Magyarság Házában tartja megemlékezését, a résztvevők megtekinthetik Matúz Gábor Nincs kegyelem című filmjét.

Debrecenben a Gulág 800.000! köztéri installációnál tartanak rendhagyó megemlékezést. Sopronban konferenciával és kiállítással emlékeznek meg a Nyugat-Magyarországról a Gulágra hurcolt áldozatokról és a korabeli eseményekről. A Szovjetunióba hurcoltak emlékéve zárásaként a Hadtörténeti Intézet és Múzeum dísztermében rendeznek megemlékezést. Vasárnap a főváros IX. kerületében felavatják a Málenkij Robot Emlékhelyet.

Az Országgyűlés 2000. június 13-án elfogadott határozata február 25-ét a kommunizmus áldozatainak emléknapjává nyilvánította. Közép- és Kelet-Európában elsőként Magyarország döntött úgy, hogy legyen emléknapja a kommunizmus áldozatainak, akikről először 2001. február 25-én emlékeztek meg az Országgyűlésben és az ország középiskoláiban, s azóta minden évben tartanak emlékünnepségeket. 

A kormány a 2015-ös évet a 70 évvel ezelőtt a Szovjetunióba hurcolt politikai foglyok és kényszermunkások emlékévévé nyilvánította, majd az emlékévet 2017. február 25-éig meghosszabbította.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.