Fennáll a veszélye annak, hogy Kim Vonhong leváltása megingatja a kommunista ország vezetésének stabilitását, mert még több félelmet kelt az uralkodó elit tagjaiban – mondta a minisztérium szóvivője.
Phenjanban nem közöltek semmit a miniszter állítólagos leváltásával kapcsolatban, a szöuli tárca szóvivője pedig nem árulta el, hogy milyen úton jutottak az információhoz. Dél-Korea csak hiányosan értesül az északi eseményekről, és információit gyakran lehetetlen ellenőrizni.
A négycsillagos tábornokot lefokozták – megfosztották három csillagjától –, de minthogy a vizsgálat még folyik ellene, a szóvivő szerint elképzelhető, hogy szigorúbb büntetést is kap.
Kim Dzsongun az apja halálát követő 2011-es hatalomra kerülése óta becslések szerint már mintegy száz magas rangú kormány- és katonai tisztviselőtől megvált, és a legtöbb esetben kivégeztette őket, ami miatt Szöul szerint rettegés uralkodik az észak-koreai vezetés köreiben. Kim az öt legmagasabb rangú katonai vezető közül négyet likvidált az elmúlt hat évben. A legkegyetlenebb és leglátványosabb tisztogatás 2013 decemberében történt, amikor az államhatalom megdöntésére szőtt összeesküvés vádjával kivégeztette nagybátyját, Dzsang Szongteket, akit addig az észak-koreai vezetés második számú emberének tekintettek. Dzsang letartóztatásában és kivégzésében Kim Vonhong állambiztonsági miniszter játszotta a főszerepet. 2015-ben hazaárulás vádjával kivégeztek egy védelmi minisztert. Tavaly júliusban kivégezték Kim Jongdzsin oktatásért felelős miniszterelnök-helyettest, akit néhány héttel korábban párt- és forradalomellenes politikai agitátornak bélyegeztek; a rezsim két további tisztségviselőjét átnevelő táborba küldték.
Nem biztos, hogy Kim Vonhongot végleg eltávolítják a vezetésből, mert volt már rá példa, hogy Kim Dzsongun egy tanácsadóját száműzték egy mezőgazdasági termelőszövetkezetbe „átnevelés” céljából, majd visszakerült a vezetésbe.