Megvetette lábát az iráni piacon a magyar gazdaság

Széles Gábor hatszáz Ikarus buszt adna el a szankciók alól felszabadult Teheránnak.

Buzna Viktor
2017. 02. 08. 8:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Nem tartott sokáig, hogy a magyar gazdaság szereplői megvessék a lábukat a szankciók alól 2015-ben felszabadult Iránban. Tegnap került sor a magyar–iráni gazdasági vegyes bizottság első ülésére, és Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter Ali Tajebnia teheráni pénzügyminiszterrel tartott sajtótájékoztatóján több, jövedelmező üzlet terve is elhangzott. Egyebek között megállapodás született arról, hogy az Ikarus Global Zrt. több száz autóbuszt szállíthat Teheránba. Lapunk értesülései alapján a Széles Gábor érdekeltségébe tartozó magyar cég mintegy hatszáz busz legyártására vállalkozik, a járműveket az Eximbank költségén szállítják majd a közel-keleti országba. A sajtótájékoztatón továbbá elhangzott, hogy Jazd és Siráz települések önkormányzataival is tárgyalások zajlanak. Magyar cégek az iráni városok hulladékgazdálkodási rendszereit modernizálnák.

Kérdésünkre Szijjártó Péter elmondta, mások mellett a Keviép nevű cég sikerrel tárgyal az iráni féllel. Utóbbi vállalat a hazai híradásokból ismerős lehet. A hulladékgazdálkodással is foglalkozó Keviép építőipari csoport ugyanis az állami gigaberuházások rendszeres kedvezményezettje. Legutóbb 2015-ben 2,38 milliárd forint értékben Heves megyében nyertek el hulladékgazdálkodási rendszer továbbfejlesztéséről szóló tendert. Szintén tavalyelőtt, a debreceni cég Biharnagybajom és Sárrétudvari szennyvízcsatornázására is elnyert 2,445 milliárd forintot, így egyetlen év alatt már 4,833 milliárd forintnyi közpénzzel gazdagodott. Ahogyan az Origó egy korábbi cikkében felhívta a figyelmet: a Keviépnek ellentmondásos a kapcsolata a Fidesszel. Mielőtt ugyanis sorra nyerte volna az állami tendereket, 2007-ben még Lázár János Miniszterelnökséget vezető minisztert, akkori polgármestert perelte. Lázár ugyanis Hódmezővásárhely vezetőjeként egy interjúban azzal vádolta meg a cég vezetőjét, Miklóssy Ferencet, hogy a vállalkozó „mutyizni akart”, és megfenyegette őt.

Figyelemre méltó eredménye az Irán és Magyarország között bimbózó barátságnak, hogy hazánk idén nyáron mintegy 150 iráni légi irányító kiképzését kezdi meg. Erről is megkérdeztük Szijjártó Pétert, aki elmondta: a képzést a Hungarocontrol Zrt. végzi majd, a díját az iráni fél fizeti. A magyar légtér irányításáért felelős Hungacontrolt más ügyben korábban már hírbe hozták a Bem térrel. Az Átlátszó összeállítása szerint Szijjártó Péter személyes jó barátja, Kuna Tibor kommunikációs cége 2015-ben, megközelítőleg 125 millió forintért kapott megbízást az állami tulajdonban álló Hungarocontrol Zrt.-től.

A tárgyalások a Molnak is kedveztek. Szijjártó hangsúlyozta: Magyarország érdekeivel egybevág, hogy Irán szeretne megjelenni az európai energiapiacon. – Az eddigi tapasztalatok pozitívak, a Mol tavaly 140 ezer tonna kőolajat vásárolt az országból – tette hozzá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.