„Merkel magyar kormányfőként falat építtetett volna”

A német sajtó nagyon kritikus Magyarországgal – hozta ki sok sebből vérző elemzésében a Nézőpont Intézet.

Földi Bence
2017. 02. 09. 16:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Példa nélküli Magyarország-kritika a német sajtóban – ezzel a címmel adta ki a Nézőpont Intézet a külföldi sajtó Magyarország-képéről szóló idei elemzését. A nem tisztázott módszerekkel kiválogatott, 18 országban működő 115 vizsgált nyomtatott és online sajtótermék 13 261 cikkének 29 százaléka volt negatív hangvételű 2016-ban. A pozitívnak bizonyuló írások aránya viszont mindössze három százalék volt a tartalomelemzés szerint. A legtöbb cikk a kvótareferendum környékén, szeptemberben és októberben jelent meg.

A médiafogyasztási szokásokra fittyet hányó, televíziós híradásokkal nem foglalkozó elemzés (pdf) kihozta, hogy a német sajtó vizsgált lapjaiban és honlapjain megjelent anyagok hatvan százaléka tüntette fel kedvezőtlen színben Magyarországot, miközben az orosz sajtóban volt a legkevésbé negatív a kép. Azt nem tudni pontosan, hogy a tizenháromezer cikk mindegyike Magyarországról vagy inkább a magyar kormány teljesítményéről szólt-e, ezt összemossa a kutatás. Emellett az immár ötödik éve a fenti módszertani hibákkal dolgozó Nézőpont Intézet az idén is bővítette a vizsgált sajtótermékek és országok körét, így nehézkes a korábbi évekkel való összevetés is.

– A Nézőpont az úgynevezett mértékadó sajtóval foglalkozott, pedig ma már nemcsak ezen sajtótermékek meghatározók, hanem az alternatív nyilvánosság honlapjai is – fogalmazta meg kritikáját a kutatással kapcsolatban a csütörtöki bemutató utáni beszélgetésen Kovács Zoltán kormányszóvivő. Valóban, az egyre népszerűbb, politikailag korrekt beszédet meghaladó portálok – mint például az amerikai Breitbart – nem szerepeltek az elemzésben, a kormányszóvivő szerint a teljesebb kép miatt érdemes lesz ezekkel is foglalkoznia az intézetnek. Kovács egyébként megjegyezte, hogy a Nézőpont eredménye „ütközik az ember szubjektív érzékelésével”, neki nyugalmasnak tűnt a múlt év. – A 2016-ban megjelent hírek a korábbi évek történéseinek aggregátumai, ezért olyan kritikus a német sajtó, amelyet politikai eszközként használnak – tette hozzá Kovács. Állítása szerint a Bild amiatt veszített háromszázezer lapvásárlót, mert a migrációról írott cikkeik nem egyeztek az olvasótábor tapasztalataival. Az alternatív nyilvánossággal és a német sajtóval kapcsolatban Boris Kálnoky, a Die Welt és más német nyelvű lapok újságírója azt mondta, Angela Merkel országában nem változott drámaian a helyzet, a nagy portálok jelenleg is a nagy médiavállalatok kezén vannak.

Az újságíró magyar szempontból érdekességként megemlítette, hogy a Die Welt kevésbé megértő cikkeket ír hazánkról, mint a Bild, annak ellenére, hogy a kiadójuk közös. Szerinte a német kiadóvállalatok működését nem a politika, hanem a pénz határozza meg, kiszolgálják az olvasótáborokat. Ezzel kapcsolatban Kovács megjegyezte, hogy egy német főszerkesztő-helyettes neki azt mondta, az elmúlt húsz évben kialakították a beszélgetés kereteit, éppen ezért nyugtalanítja őket, hogy az alternatív nyilvánosságban nincsenek korlátok. Beszélt arról is, hogy a németek és a magyarok szerinte ugyanazon információkból mást szűrtek le, és másképp döntöttek. Kálnoky ezt azzal magyarázta, hogy mások voltak az érdekeik, Merkel döntését az imázsszempontok mellett a munkaerőhiány vezérelte. – Merkel magyar miniszterelnökként épített volna kerítést – jelentette ki Boris Kálnoky.

Adam LeBor, a The Economist és a Newsweek magyarországi tudósítója úgy gondolja, hogy baloldali kormány esetén kevesebb cikk születne hazánkkal kapcsolatban a nemzetközi sajtóban, Orbán szerinte „jó az üzletnek”, mert mindig érdekeset és váratlant húz. – Érdekes, hogy nagyon izgat minket a magyar retorika és narráció, annak ellenére, hogy kis ország, nincs erőforrása, csak szava – tette hozzá Boris Kálnoky, LeBor pedig vele egyetértésben úgy vélte, Orbánnak aszimmetrikusan nagy szava lett Európában.

A brit újságíró szerint egyébként nem könnyű külföldi tudósítóként információkat szerezni a kormánytól. Ugyan Kovács Zoltán mindig készségesen válaszol a kérdésekre, de a minisztériumokkal nem tudnak kommunikálni, emellett a Magyarországi Külföldi Tudósítók Szervezeténél 2010 óta nem járt Orbán Viktor. Kovács elmondta, nem véletlenül alakult ez így, hiszen feloldhatatlan érdekellentét feszül az újságírók és a kormány között. – A sajtó munkatársai instant hozzáférést várnak, de a politikusoknak más szempontjaik vannak – jelentette ki a kormányszóvivő, aki szerint részben tudatosan szűkítették a hozzáférést és koncentrálták az információkat. Szavait így zárta: Orbán politikai megfontolásból beszél valakivel, jogában áll, hogy meghatározza, mikor és milyen üzenetet akar elmondani.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.