Már két évvel ezelőtt kiderült, hogy a moszkvai magyar konzulátuson több ezren jutottak hozzá schengeni vízumhoz tisztességtelenül. Pofonegyszerű volt a trükk: az Oroszországban agrárdiplomataként dolgozó Kiss Szilárdhoz köthető, borkereskedelemmel foglalkozó Monte Tokaj Kft. százával hívta meg az embereket, elméletileg üzleti céllal. Sajnos a jelentkezők valójában nem a magyar borok szerelmesei voltak, csak így kerülték meg, gyorsították fel az ügyintézést. A vízumgyárról 2013-ban a Martonyi János által vezetett Külügyminisztérium is tudott; akkor el is készült egy belső vizsgálati anyag, de ennek részleteit a később Szijjártó Péter vezetése alá került tárca nem volt hajlandó nyilvánosságra hozni. Szél Bernadett (LMP) azonban nem hagyta annyiban a dolgot, és beperelte a minisztériumot, a Kúria pedig kötelezte őket az anyag közlésére, amit az LMP tegnap fel is töltött honlapjára.
A tízoldalas jelentés által feltárt szabálytalanságokat és furcsaságokat felsorolni is hosszú volna. Legfontosabb megállapításai:
Nem csoda, hogy a vizsgálati anyag levonja a megfelelő következtetést, miszerint az effajta vízumkérelmek száma irreálisan megnőtt, az esetek többségében nem lehetett szó valós és a magyar nemzetgazdasági érdekek alapján tényleg támogatandó agrárérdekekről. Megállapítják, hogy súlyos visszaélésekről, szakkifejezéssel visashoppingról van szó, magyarán jogtalanul árulták a vízumokat.
Mindez azért is probléma, mert a gyakorlat nem szolgálja a magyar érdekeket, hiszen az így beutazó oroszok nem Magyarországra tartottak, nem itt költötték a pénzüket és építették ki kapcsolataikat. Ezenkívül a rendszer aláássa a bizalmat a többi schengeni országban, hiszen olyan embereknek adtunk ki vízumot, akiket nem ellenőriztünk – bár valószínűleg egyébként is megkapták volna a turistavízumot, csak lassabban –, és akár nemzetbiztonsági kockázatot is jelenthettek. Végezetül, akik ezen a kerülő úton jutottak a dokumentumokhoz, azok elsőbbséget élveztek a törvényesen, személyesen vagy utazási irodákon keresztül kérelmező társaikhoz képest.