NYT: Orosz titkosszolgákkal beszéltek Trump emberei

Több telefonbeszélgetést is elcsíptek az amerikai szolgálatok. Az érintettek tagadnak.

MNO
2017. 02. 15. 7:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Négy volt amerikai hivatalnok azt állítja, a tavalyi kampány során Donald Trumphoz közel álló emberek és a kampánystáb tagjai közül többen is kapcsolatba léptek az orosz titkosszolgálattal, ezt pedig elkapott telefonbeszélgetések bizonyítják. A demokratákhoz húzó, liberális The New York Times (NYT) online kiadása azt írja, a kapcsolatfelvétel nagyjából akkor történhetett, amikor hackerek betörtek Hillary Clinton kampánystábjának és a Demokrata Párt országos elnökségének e-mail-szerverére. Az akció mögött az oroszokat sejtik, erről korábban itt írtunk

Az utóbbi hónapokban vizsgálat zajlott ez ügyben, és információk szerint az amerikai nemzetbiztonsági hivatal (NSA) „véletlenszerűen bukkant rá” a hívásokra, amelyek Trump stábja és az orosz szervek közti kommunikációt igazolják. Az FBI legalább három Trump-közeli embert ellenőrzött alaposan: Carter Page-et, az elnök korábbi külpolitikai tanácsadóját, Roger Stone republikánus politikust és Michael Flynnt, Trump most már csak egykori nemzetbiztonsági tanácsadóját. Mindhárman tagadják, hogy beszéltek volna az orosz szolgálatokkal. Flynnről kiderült, hogy az orosz nagykövettel érzékeny témákról csevegett korábban, ami miatt le is kellett mondania, de a fenti telefonbeszélgetéseknek ehhez nincs közük. Szergej Rjabkov megbízott orosz külügyminiszter néhány nappal a novemberi amerikai választás után egyébként megerősítette, hogy volt kapcsolatfelvétel Trump kampánycsapata és közöttük.

Az amerikai lap szerint nemcsak Trump kampánystábjának volt tagjai érintettek, hanem más kollégái is, orosz részről pedig titkosszolgálati munkatársak. A kiszivárgott információk szerint az egyik felvételen Paul Manafort hangja hallható, aki Donald Trump kampányfőnöke volt, régebben pedig Ukrajnában dolgozott tanácsadóként. Manafort kedden abszurdnak nevezte a feltételezést, és állította, tudtával soha nem beszélt orosz titkosszolgákkal. A The New York Times azért megjegyzi, nem zárható ki, hogy az érintettek üzleti ügyekben telefonáltak Oroszországba, többen ugyanis üzleteltek korábban oroszokkal.

Az FBI nem kommentálta a friss értesüléseket, a vizsgálat folytatódik.

Dmitrij Peszkov Kreml-szóvivő szerdán tagadta, hogy Moszkva kémeken keresztül kapcsolatban állt volna Trump stábjával a választási kampány alatt, és megsértette a harminc éve aláírt fegyverzetkorlátozási egyezményt – írja az MTI.

„Ne higgyünk a névtelen informátoroknak!” – javasolta Peszkov az újságíróknak, rámutatva, hogy a NYT forrásai nevük elhallgatását kérték. „Ez egy minden valóságtartalmat nélkülöző újságcikk” – tette hozzá.

Donald Trump Twitter-üzenetben szintén tagadta az „orosz kapcsolatot”. „Esztelenség. Csupán kísérlet arra, hogy elfedje a rengeteg hibát, amelyet Hillary Clinton (demokrata elnökjelölt) vesztes választási hadjáratában követtek el” – írta Trump.

A NYT kedden arról is írt: Oroszország új robotrepülőgépeket telepített annak ellenére, hogy washingtoni tisztségviselők kifogásolták ezt, hangoztatva, a lépés megsérti a kis és közepes hatótávolságú atomrakéták kölcsönös korlátozásáról szóló, 1987-ben aláírt egyezményt (INF). A lapot tájékoztató források szerint Oroszországnak két ilyen rakétás zászlóalja van: az egyik a dél-oroszországi Asztraháni területen lévő Kapusztyin Jar gyakorlótéren van, a másikat pedig decemberben ismeretlen helyre vezényelték át.

John McCain szenátor azt mondta, úgy tudja, hogy atomtöltettel ellátott robotrepülőgépekről van szó, vagyis Oroszország valóban megsértette az egyezményt, és ez komoly katonai fenyegetést jelent az Európában állomásozó amerikai csapatokra és a NATO-szövetségesekre.

„Oroszország eddig is hű volt, és ezután is hű marad nemzetközi kötelezettségvállalásaihoz, köztük a szóban forgó szerződéshez” – szögezte le Peszkov szerdán.

„Hivatalosan senki sem vádolta meg Oroszországot az egyezmény megsértésével” – mutatott rá.

Az INF-egyezmény tiltja az olyan, atomtöltettel ellátott szárazföldi ballisztikus rakéták és robotrepülőgépek telepítését, amelyek hatótávolság 500 és 5500 kilométer között mozog. A RIA Novosztyi orosz hírügynökség felhívta a figyelmet arra, hogy a két ország időről időre egymást vádolja az egyezmény megsértésével.

Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő, reagálva Sean Spicer fehér házi szóvivő erre vonatkozó nyilatkozatára szerdán azt mondta, a Krím félsziget Oroszország része, és Oroszország saját területeit nem adja vissza. Peszkov pedig úgy fogalmazott, a Kremlnek nem áll szándékában külföldi partnerekkel megtárgyalni Oroszország területi integritását.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.