Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője közölte: Trump elnök maga kérte Michael Flynn nemzetbiztonsági tanácsadó lemondását, mivel az félrevezette az alelnököt. „Az elnök aggodalmát fejezte ki azzal kapcsolatban, hogy a tábornok félrevezette az alelnököt és a kabinet más tagjait” – mondta Spicer, kifejtve, hogy az elnök és a nemzetbiztonsági tanácsadó között megkérdőjelezhetetlen bizalomra van szükség. Mivel ez a feltétel nem teljesült, az elnök kérte a tábornok lemondását.
Flynn csupán egy hónapig töltötte be posztját. Az Igazságügyi Minisztérium tájékoztatta róla januárban a Fehér Házat, hogy a tanácsadó félrevezette Mike Pence alelnököt a Washingtonba akkreditált orosz nagykövettel folytatott januári megbeszélései tartalmát illetően: arról hallgatott, hogy szóba kerültek az Oroszország ellen érvényben lévő szankciók a megbeszélésen. A minisztérium közlése szerint a tanácsadó ráadásul potenciálisan sebezhető, az orosz politika bármikor megzsarolhatja.
Közben már több vezető republikánus szenátor is jelezte, hogy vizsgálatot szeretnének látni az ügyben – írja a CNN. Lindsey Graham szerint a kongresszusnak meg kell tudnia, miről beszélt Flynn a nagykövettel a szankciók feloldásával kapcsolatban. Hozzátette: az is érdekli, hogy Flynn vajon önállóan cselekedett-e, vagy valaki utasította erre? A demokrata szenátorok az ügy kapcsán egyenesen Trump elnök orosz kapcsolatainak feltárását szorgalmazzák.
Ugyanakkor Roy Blunt republikánus szenátor bejelentette, hogy Michael Flynnt valószínűleg a szenátus hírszerzési bizottsága elé idézik, hogy számot adjon a történtekről. Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője szerint ez a bizottság nagyon alaposan megvizsgálja majd a Flynn és az orosz nagykövet közti kapcsolatokat, s ennek fényében dönt arról, hogy indítsanak-e vizsgálatot az ügyben. Chuck Schumer, a szenátus demokrata frakciójának vezetője vizsgálatot követelt, de leszögezte, hogy a Fehér Háznak és az igazságügyi minisztériumnak szerinte ki kell vonnia magát ebből.
Donald Trump elnök egy másik oldalról közelítette meg a kérdést: a Twitteren amiatt panaszkodott, hogy túl sok információ jut ki Washingtonból. „Az igazi sztori itt az, hogy miért van ilyen sok illegális szivárogtatás Washingtonból. Akkor is lesz ilyen szivárogtatás, amikor Észak-Korea ügyével foglalkozom stb.?” – írta az elnök megszokott stílusában.
Amerikai sajtóhírek szerint valószínűleg Robert Harward, James Mattis védelmi miniszter egyik korábbi beosztottja lesz az új nemzetbiztonsági tanácsadó. Sean Spicer fehér házi szóvivő azonban nem kommentálta az értesüléseket, csupán annyit mondott: Trump elnök egy sor elismert, „erős jelölttel” tárgyal.
Harward altengernagy az Egyesült Államok Középső Parancsnokságának volt a főparancsnok-helyettese, amikor a főparancsnokságot James Mattis irányította. A Rhode Island-i Harward Teheránban járt iskolába, még a sah 1979-ben történt bukása előtt, jól ismeri a közel-, és közép-keleti térséget, akárcsak a nemzetbiztonsági területet. George W. Bush elnöksége idején a nemzetbiztonsági tanácsban terrorelhárítással foglalkozott. Szolgált Irakban és Afganisztánban. Ha Trump elnök őt választaná, valószínűleg kevesen elleneznék a kinevezését, nem úgy, mint David Petraeusét, akivel – sajtóhírek szerint – a Fehér Ház szintén számolna.