A Kentucky-beli Louisville-ben szerda éjjel és péntek között összesen ötvenkét túladagolásos riasztást fogadtak a mentőszolgálatok – nyilatkozta a szóvivőjük, Mitchell Burmeister a CNN-nek.
Azt nem lehet tudni pontosan, hogy szám szerint hány alkoholos és hány kábítószeres túladagolásos esetről beszélünk, de Burmeister szerint a többségük kokainhasználatból eredt.
A mentések egy kivételével sikerrel zárultak. Csupán egy férfi halt meg, aki kábítószer hatása alatt szenvedett balesetet autójával.
A drogtúladagolásos esetek járványszerű növekedése már egy ideje folyamatban van az Egyesült Államokban. Az Ohio állambeli Montgomeryben az idén elvégzett boncolások hatvan százalékánál kábítószer-túladagolást állapítottak meg a halál okaként.
Még szeptemberben járta be a világsajtót az a szintén Ohio államban készült fotó, amelyen egy szőke kisfiú fásultan néz a kamerába egy autó hátsó üléséről. Eközben elöl, a volán mögött egy férfi, James Acord fekszik tátott szájjal, látszólag eszméletlenül. Mellette egy nő, Rhonda Pasek hasonló pozícióban lóg le az anyósülésről. Mint kiderült, a félszeg kisfiú az ötvenéves nő unokája volt. Acord állítólag a kórházba tartott Rhonda Pasekkel, mert az rosszul érezte magát. A rendőrök azonban észrevették, hogy az autó összevissza cikázik, és látták, ahogy a vezető feje előre-hátra billeg. Nem is kellett félreállítaniuk, a férfi magától lehúzódott az autóval, majd eszméletét vesztette.
Az Egyesült Államok soha nem látott kábítószer-túladagolási hullámot él át. Egy, az ENSZ által kiadott jelentés szerint a helyzet olyan súlyos, hogy az elmúlt évtizedben országszerte megduplázódott a túladagolásban elhunytak száma. A függők fele opiátokat (ópium, morfium, heroin, kodein, metadon) használt.
A krízis Nyugat-Virginiából és Új-Mexikóból indult, és 1999–2014 között lassan elkezdett terjedni az egész országban. A főként vidéki területekből álló két államban a lakosság nagy része a bányászatban vagy a mezőgazdaságban dolgozott. A kemény fizikai munka komoly testi fájdalmakkal járt, amelyeket egyre inkább vényre kapható opiátokkal, OxyContinnal és Vicodinnal csillapítottak. Ezeket a szereket a kilencvenes években úton-útfélen reklámozták, és ennek hatására egyre több helyen használták.
Az egyre szigorúbb hatósági fellépések miatt a 2010-es években a fájdalomcsillapítók túladagolásából adódó halálesetek száma csökkenni kezdett. Ezzel párhuzamosan azonban a heroin okozta halálok száma növekvő tendenciát mutatott. Utóbbi nemcsak hogy olcsóbb volt, de könnyebben injektálható is. Az egyik gyógyszerekkel szembeni óvintézkedés ugyanis az volt, hogy a gyártók változtassák meg a kapszulák textúráját, hogy minél nehezebben lehessen porlasztani őket, és így intravénásan beadni.