Finoman fogalmazva is áll a bál az Egyesült Királyságban azok után, hogy egy, a terrorgyanús személyek fogva tartására szolgáló guantánamói fogolytáborból kiengedett brit férfi úgy csatlakozott az Iszlám Államhoz, hogy 12 évvel ezelőtt, kárpótlásul a sanyarú börtönéletért, egymillió angol font kártérítést kapott a brit kormánytól. A manchesteri születésű Ronald Fiddler, aki később, már muszlimként a Jamal al-Harith nevet használta, hétfőn követett el öngyilkos merényletet az iraki Moszulban, a célpont az Iszlám Állam ellen felvonultatott nemzetközi koalíció erői voltak.
A férfit 2004-ben engedték ki a hírhedt guantánamói táborból, ahova az amerikaiak terrorizmussal kapcsolatba hozható személyek tucatjait zárták be gyakran mindenféle vádemelés nélkül. Ha minden igaz, 16 brit kapott pénzügyi kárpótlást a fogva tartás miatt, a fájdalomdíjak együttesen 20 millió fontnyi összeget tehetnek ki. A kompenzációba azután ment bele London, hogy az érintettek közül többen is jogi eszközökkel akarták kiharcolni az utóbb nekik megítélt pénzt.
A BBC Radio 4 csatornának nyilatkozó Arthur Snell, a terrorizmusellenes brit megelőző stratégia egykori vezetője szerint a kormánynak vállalnia kell bizonyos felelősséget a helyzetért. Egyértelműnek nevezte, hogy hiba csúszott Al-Harith megfigyelésébe, pedig tudni lehetett róla, hogy „nem kispályás”, a neve ismert volt a hatóságok előtt.
Mindettől függetlenül úgy tűnik, a még be sem zárt Guantánamó utóélete is ugyanolyan botrányosnak ígérkezik, mint a működtetése. Bár Barack Obama amerikai elnök megválasztásakor megígérte a létesítmény megszüntetését, erre a mai napig sem került sor. Jól látszik ugyanakkor, hogy a nyugati világot fenyegető terrorizmus semmivel sem mérséklődött az elmúlt 15 évben.