Szédítő keringőt jár a német politika

Frank-Walter Steinmeier volt külügyminisztert választották meg az ország jelképes feladatokat ellátó elnökének.

2017. 02. 12. 14:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szinte már bele lehet szédülni abba a keringőbe, amelyet a németországi politikában járnak. A nagykoalícióban kormányzó Kereszténydemokrata Unió (CDU), a bajor Keresztényszociális Unió (CSU) és a szociáldemokraták (SPD) úgy adják-veszik, cserélgetik egymás közt a pozíciókat, mintha nem is politikai ellenfelek lennének.

Kezdjük a legfrissebbel! Vasárnap a szövetségi tanács megválasztotta Németország 12. elnökévé Frank-Walter Steinmeiert. A politikus az ugyancsak szociáldemokrata Joachim Gauckot váltja az ország élén, aki előrehaladott kora (77 esztendős) miatt már nem akart egy újabb ciklust vállalni. Steinmeier személyéről a nagykoalíción belül teljes volt az egyetértés, sőt szinte örültek, hogy találtak valakit, aki hosszas győzködés után végre hajlandó elvállalni a szimbolikus jelentőségű feladatot. „Tökéletesen alkalmas. Megbízható, és egy olyan politikus, akit az egyensúly megteremtése és a problémák megoldása vezérel” – az idézet Angela Merkeltől származik, aki ezekkel a mézes-mázos szavakkal jellemezte Steinmeiert. Azt az embert, aki szó szerint az ellenfele volt, hiszen 2009-ben az SPD őt indította kancellárjelöltként. Igaz, lehet oka az örömre, hiszen ezzel két legyet ütött egy csapásra: eltávolította a képből az egyik legerősebb lehetséges kihívóját, és a szociáldemokratáknak is vetett egy koncot.

De lépjünk egyet vissza! Steinmeier eddig külügyminiszterként dolgozott Merkel kormányában, és meglehetősen jól végezte a munkáját. Németország nemcsak az Európai Unió vezető hatalma, de egyre nagyobb súlyt kap a világpolitikában is. Steinmeier aktív szereplője volt például az ukrán válság rendezésének is. Nem csoda, hogy a legnépszerűbb német politikusok közé tartozik, a közvélemény-kutatások szerint gyakran Merkelt is lekörözte. Ehhez politikai teljesítményén kívül hozzájárult személyisége is, sokat elmond például róla, hogy 2010-ben egy időre visszavonult, mert a hosszú várólisták miatt felajánlotta az egyik veséjét súlyosan beteg feleségének. Ennek fényében logikus választásnak tűnt volna, hogy az idén ismét ő szálljon ringbe a Muttival, ahelyett, hogy „parkolópályára” állítják.

Az SPD azonban talán nem akart kétszer ugyanabba a csapdába esni, így inkább másba vetette bizalmát. Először a pártelnökbe, Sigmar Gabrielbe. Ő ugyan élvezte a pártelit támogatását, de volt egy nem éppen elhanyagolható bökkenő: a választókét viszont nem. Minden előrejelzés csúfos kudarcát jelezte. Folytatódott hát a keringő. „Ha nincs ló, jó a szamár is” alapon Sigmar Gabriel félreállt, és elfoglalta a megüresedő külügyminiszteri posztot, a szociáldemokrata kancellárjelölt helyére pedig beugrott a sokkal nagyobb eséllyel induló Martin Schulz, az Európai Parlament leköszönő elnöke.

Végül mindenki megtalálta tehát a helyét, de kérdés, hogy vajon a számításait is. Az tagadhatatlan, hogy Steinmeier tökéletes elnöknek. Politikai irányultságtól függetlenül népszerű Németországban, de jól ismeri az egész világ vezetőit is, ért a diplomácia nyelvén, és rutinos, sokat látott politikus. Azaz éppen olyan ember, amilyennek a jelképes feladatokat ellátó német elnöknek lennie kell: megtestesíti a németek egységét, hidat képez a megosztott társadalomban, és kiválóan képviseli az országot külföldön is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.