Az elnök a jelölést helyi idő szerint kedd este jelentette be ünnepség keretében a Fehér Házban.
Donald Trump sok jelölttel folytatott megbeszélést, végül két jelölt, a coloradói Neil Gorsuch és a pennsylvaniai Thomas Hardiman maradt versenyben. Mindketten fellebbviteli bíróságon dolgoztak, mindkettőjüket konzervatív bíróként tartják számon, és Trump mindkettőjüket meghívta a kedd esti bejelentésre. Végül a 49 éves Gorsuch jelölését jelentette be.
„Gorsuch bíró kiemelkedő jogi ismeretekkel rendelkezik, briliáns elme, óriási a szakértelme, és kétpárti támogatással rendelkezik” – fogalmazott rövid beszédében Trump. Ugyancsak rövid válaszában Gorsuch azt hangsúlyozta, hogy amennyiben a szenátus megszavazza jelölését, minden tőle telhetőt megtesz, hogy „e nagyszerű ország alkotmányos törvényeinek hűséges szolgálója” legyen.
Neil Gorsuch jogászként már dolgozott a legfelső bíróságon, két bírónak is munkatársa volt, majd 2006-ban George W. Bush akkori amerikai elnök a coloradói Denver egyik szövetségi fellebbviteli bíróságának tagjává nevezte ki. A Columbia Egyetemen és a Harvard jogi karán diplomázott, majd az Oxfordi Egyetemen további tanulmányokat folytatott. Azt vallja, hogy az amerikai alkotmány betűjét híven kell követni, úgy, ahogyan azt az Egyesült Államok alapító atyái megalkották.
Rendíthetetlenül konzervatív és hatékony bíróként tartják számon, aki például ellenzi a kegyes halált – a végstádiumban lévő betegek jogát arra, hogy orvosi segítséggel vessenek véget az életüknek –, továbbá annak a híve, hogy vitás kérdésekben ne szövetségi bürokraták és szabályzók döntsenek, hanem a bíróság. A vallásos szervezetek mellett foglalt állást az azzal kapcsolatos vitában, hogy az Obama-adminisztráció arra kényszerítette e szervezeteket: mint munkaadók – elveikkel, meggyőződésükkel ellentétben – az abortuszt is finanszírozzák alkalmazottaiknak.
A főbírójelölt gyakran publikál. A Harvardon Barack Obama későbbi elnök évfolyamtársa volt, és amikor kedd délután egyre gyakrabban adtak hírt arról az amerikai médiumok, hogy ő lehet az új főbírójelölt, akkor egyik szintén egykori évfolyamtársa, Norm Eisen – aki a Fehér Ház etikai bizottságának vezetője volt Obama elnöksége idején – azt írta Twitter-üzenetében: „Hallom a híreket, hogy Trump Neil Gorsuchot, az én egykori évfolyamtársamat (és Obama elnökét!) jelöli a legfelső bíróság tagjának, s ha ez így van, akkor az nagyszerű!”
Az amerikai szavazók emlékezni fognak arra, hogy a demokrata párti szenátorok bojkottálják több miniszterjelölt további parlamenti meghallgatását – mondta kedden Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője. Ezt szokásos napi sajtóértekezletén azzal kapcsolatban állapította meg, hogy a demokrata párti szenátorok ezen a napon bejelentették: további információkra várva elhalasztják több miniszterjelölt további meghallgatását.
Sean Spicer bejelentette azt is, hogy Donald Trump Mar-a-Lago néven ismert floridai üdülőkomplexuma, amely Palm Beachben van, a „téli Fehér Ház” lesz, azaz szabadsága idején és a hétvégeken az elnök ezt a villaegyüttest használja majd hivatali munkahelyeként is. A média ezzel kapcsolatosan emlékeztet: a közelmúlt amerikai történelmében nem ismeretlen a „második Fehér Ház”. John F. Kennedy elnök „téli Fehér Háza” például szintén a floridai Palm Beachben volt, Harry Truman pedig a szintén floridai Key West egyik korábbi katonai épületét használta téli rezidenciaként, innen is ered az épület neve, vagyis Kis Fehér Ház.
Újságírói kérdésre válaszolva a szóvivő közölte, hogy Donald Trump jelöltjét a legfelső bíróságra a demokraták talán nem szeretik majd, de az illető eddigi munkássága mindenképpen alkalmassá teszi őt a magas tisztség betöltésére.
A demokrata párti politikusok már előre jelezték, hogy – a jelölt személyétől függetlenül – nem hajlandóak megszavazni Trump jelöltjét. Ám a republikánusoknak a törvényhozás mindkét házában többségük van, így biztosra vehető, hogy Neil Gorsuch lesz a legfelső bíróság új tagja. Ennek nagy jelentőséget tulajdonítanak, hiszen mindig az alkotmánybíróságként működő szövetségi legfelső bíróság mondja ki a végső szót egy-egy vitás kérdésben, döntései az egész társadalomra és a szövetségi államokra érvényesek, így nagymértékben meghatározzák a társadalom életét. Elemzők szerint ez volt a magyarázata annak is, hogy Obama jelöltjét, Merrick Garland liberális bírót a republikánusok még csak meghallgatni sem akarták a választási kampány idején.
Vezető republikánus politikusok azonnal üdvözölték Gorsuch jelölését. Paul Ryan házelnök azt hangsúlyozta, hogy Donald Trump ezzel is egyik választási ígéretét teljesítette, dicsérte a jelölt hűségét az alkotmányhoz, akárcsak elkötelezettségét az élet védelme mellett. Ryan úgy fogalmazott: „az elnök döntése fenomenális”. Mitch McConnell, a szenátus republikánus frakciójának vezetője közleményben méltatta a jelölést és a jelölt képességeit, Trump döntését kiválónak nevezte, és leszögezte, hogy Gorsuch „az elhunyt Scalia főbíróhoz hasonlóan tisztában van az alkotmányos korlátokkal, és részrehajlás nélkül hozza meg majd döntéseit”.
###HIRDETES2###