Trump: Távol kell tartani a „rossz embereket”

Reagált az amerikai elnök a rendeletével kapcsolatos vitákra.

MTI
2017. 02. 01. 15:21
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az AP hírügynökség által szerdán ismertetett üzenetben Trump úgy fogalmazott: nem érdekli, hogy mit tartanak az elnöki rendeletről, az abban foglaltak – szavai szerint – tilalmat jelentenek.

Az amerikai elnök a tilalom elnevezésével kapcsolatos vitákat illetően kijelentette: „Mindenki azon vitatkozik, hogy ez tilalom-e vagy sem. Hívják, aminek akarják, a múlt héten elfogadott rendelet lényege, hogy az országba (rossz szándékokkal) igyekvő rossz embereket távol tartsák az Egyesült Államoktól.”

Trump kitartott azon döntése mellett, hogy a rendeletről nem figyelmeztették előre az Egyesült Államokba utazókat.

John Kelly belbiztonsági miniszter szerint a dekrétum nem beutazási tilalmat jelenet, hanem egyfajta átmeneti szünetet, ami lehetővé teszi a kormánynak, hogy jobban felülvizsgálhassa a jelenlegi menekült- és vízumellenőrzési rendszert. Sean Spicer, a Fehér Ház sajtótitkára szerint sem tilalomról van szó.

Az amerikai elnök szombaton újságíróknak azt mondta: nem muszlimellenes intézkedésről van szó, hanem az Egyesült Államok biztonságának védelméről és az ehhez kidolgozandó szigorú szabályokról. Vasárnap Twitter-üzenetben szögezte le: „országunknak erősen védett határokra és különleges ellenőrzésre van szüksége, most. Nézzük csak meg, mi történik Európában és valójában az egész világon – szörnyűséges rendetlenség”. Hozzátette: „a Közel-Keleten nagy számban végeztek ki keresztényeket, nem engedhetjük meg, hogy ez a borzalom folytatódjék”.

Eközben Irán és Líbia is csatlakozott a Donald Trump bevándorlást szigorító rendeletét bíráló államokhoz.

Haszan Róháni iráni elnök az IRNA iráni állami hírügynökség tudósítása szerint úgy vélekedett, hogy amerikai kollégája, Donald Trump még új a politika világában, és ezért sokat kell még tanulnia. „Az olyan embereknek, akik azelőtt sosem működtek a politikában, és egy más világban éltek, a politikai porond ismeretlen területnek számít” – idézte Róhánit az IRNA. Az iráni elnök hangsúlyozta: Trump nem ismeri a világ politikai térképét, és ezért sokat kell még tanulnia. Addig viszont kárt okozhat „másoknak, de magának is” – tette hozzá.

Mohammed Táher Sziala, a líbiai egységkormány külügyminisztere a nap folyamán Trump bevándorlási rendeleteit rasszistának és igazságtalannak nevezte. „Ez a döntés igazságtalan, felül kell vizsgálni. Az ilyen intézkedések rasszistának, valamint vallási alapú diszkriminációnak minősülnek, és nem veszik figyelembe az emberi jogokat” – közölte az al-Vaszat című arab nyelvű hírlap a líbiai tárcavezető nyilatkozatát.

A nemzetközileg elismert jemeni kormány méltatlannak nevezte hétfőn Donald Trump bevándorlási rendeletét, az iraki kormány pedig aggodalmát és elégedetlenségét fejezte az intézkedéssel szemben.

Az Egyesült Arab Emírségek külügyminisztere viszont úgy foglalt állást, hogy a bizonyos muszlim többségű országok polgárait érintő átmeneti beutazási tilalom elrendelése az Egyesült Államok „szuverén döntése”, és nem irányul egyetlen vallás ellen sem.

Trump múlt pénteken későn este írta alá – egy másikkal együtt – azt a rendeletet, amely az Egyesült Államokba történő beutazások szigorításáról rendelkezik. A rendelkezés értelmében hét, muzulmán többségű ország – Szíria, Irak, Irán, Szudán, Líbia, Szomália és Jemen – állampolgárainak beutazását azonnali hatállyal 90 napra felfüggesztik, Szíriából meghatározatlan ideig nem fogadnak menekülteket, illetve 120 napra felfüggesztik a teljes amerikai menekültbefogadási programot. A 120 nap eltelte után elsőbbséget élvez majd a vallásuk miatt üldözött kisebbségek, elsősorban a közel-keleti keresztények befogadása.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.