Spicer helyi idő szerint kedden elmondta, hogy a szigorítás középpontjában azok állnak, akik bizonyíthatóan fenyegetést jelentenek az Egyesült Államokra nézve. A legelső lépés a már elítélt illegális bevándorlók kitoloncolása lesz – tette hozzá. A szóvivő azonban emlékeztetett, hogy az országban illegálisan tartózkodókat bármikor kiutasíthatják.
Jogvédő szervezetek felháborodásukat fejezték ki az új rendelkezések miatt. „Innentől kezdve mindenki beletartozik a »legfőbb cél« kategóriájába” – háborgott Marielena Hincapié, a National Immigration Law Center vezetője. A bevándorlási jogi központ igazgatója szerint az új irányelvek alapján bárkit kitoloncolhatnak.
„Minden bizonnyal a tömeges kitoloncolás a legfőbb cél” – fejezte ki aggodalmát Tom Jawetz, a Center for American Progress kutatóintézet munkatársa is.
John Kelly belbiztonsági miniszter kedden hozta nyilvánosságra az illegális bevándorlókra vonatkozó szabályokat szigorító új irányelveket, amelyek felgyorsítják az Egyesült Államokban illegálisan tartózkodók kitoloncolását. A Kelly által kiadott rendelkezések szerint az Egyesült Államokban tartózkodó illegális bevándorlók mindegyike potenciálisan kitoloncolható. Donald Trump január 25-én írta alá azt a két elnöki rendeletet, amely a bevándorlásról és az amerikai határok védelméről – köztük a Mexikóval közös, déli határon építendő falról – rendelkezik. A most kiadott belbiztonsági minisztériumi irányelvek ezeket az elnöki rendeleteket pontosítják. Január 27-én az elnök újabb rendeletet adott ki az Egyesült Államok menekültprogramjának átmeneti felfüggesztéséről és néhány – főként muzulmán – országgal szemben a vízumkiadás átmeneti befagyasztásáról. Ez utóbbira a most kiadott végrehajtási rendeletek nem vonatkoznak.
Kelly ugyancsak elrendelte, hogy a határvédelem és a bevándorlási hatóságok vegyenek fel összesen tizenötezer új munkatársat. Továbbá arról is rendelkezett, hogy tárcája haladéktalanul kezdje meg a mexikói határon létesítendő állandó fal építésének tervezését.
Becslések szerint mintegy 11 millió ember él tartózkodási engedély nélkül az Egyesült Államokban, nagyjából felük mexikói. Trump választási kampányában azt ígérte, hogy 3 millió, büntetett előéletű illegális bevándorlót fog kitoloncolni. Elődje, Barack Obama alatt elsősorban a súlyos törvénysértés miatt elítélt illegális bevándorlókat fenyegette a kiutasítás veszélye. Obama kormányzása idején a 2013-as, rekordszintű, 434 ezer főt érintő kitoloncolás után folyamatosan csökkent a kiutasítások száma. 2015-ben például 333 ezer embert toloncoltak haza, ami 2007 óta a legalacsonyabb szám volt.