A dél-koreai államfő összejátszott barátnőjével

Pak és Csoj üzleti előnyért cserébe pénz fogadott el a Samsungtól és dél-koreai nagyvállalatoktól.

MTI
2017. 03. 06. 8:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jelentés szerint Pak és Csoj együtt gyakorolt nyomást a Samsungra és más dél-koreai nagyvállalatokra, hogy adományaikkal támogassanak Csojhoz kötődő alapítványokat cserébe azért, hogy a hatóságok részéről kedvező bánásmódban részesüljenek.

Az ügyészek szerint a múlt kedden korrupcióval megvádolt Li Dzse Jong – a Samsung Csoport tényleges irányítója – 36 millió dollár (több mint 10 milliárd forint) kenőpénzt fizetett közvetve Pak elnöknek és Csoj Szun Szilnek, hogy kormányzati segítséget kapjon a vállalat irányításának „zökkenőmentes” átvételéhez. A pénzek két olyan alapítványhoz kerültek, amelyeket Csoj felügyelt, akinek annak ellenére volt beleszólása a kormányzati és vezetői kinevezési kérdésekbe, hogy semmilyen hivatalos tisztsége nem volt.

A különleges ügyészség Pakot a többi között korrupcióval, befolyással való üzérkedéssel és hatalommal való visszaéléssel gyanúsítja.

A független ügyészi csoport – amely vizsgálatának eredményeit a múlt héten küldte el az államügyészségnek – jelentésében szerepel az is, hogy Pak és Csoj más emberek neve alatt működő telefonokkal összesen 573 alkalommal beszélt egymással tavaly április és október között.

A jelentésben megállapítják továbbá, hogy Paknak köze van ahhoz a 9473 nevet tartalmazó feketelistához is, amelyet tanácsadói a kulturális élet kormánnyal szemben kritikusnak vélt liberális szereplőiről állítottak össze 2015 májusában.

A felfüggesztett államfő egyik ügyvédje hétfőn „kitalációnak” nevezte a Pak ellen felhozott vádakat. Mint mondta, Pak nem kért a Samsungtól semmiféle anyagi támogatást.

A Samsung-csoport hétfőn az ügyészség bejelentésére reagálva újfent hangoztatta, hogy nem fizetett semmiféle kenőpénzt.

Pak egyelőre jogi immunitást élvez, noha hivatalából tavaly decemberben ideiglenesen felfüggesztette a dél-koreai parlament. A hatalomból való esetleges végleges eltávolításáról az alkotmánybíróság dönt, amely az elkövetkező napokban állást foglal az ügyben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.