A feje tetejére áll a francia nagypolitika

Halálos sebet kapott a francia konzervatív párt választási kampánya, a szocialista jelölt azonnal lépett.

Kuthi Áron
2017. 03. 02. 18:32
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Őrületes sebességgel pörög a francia belpolitika, az újságok internetes oldalai élő közvetítésekkel versenyeznek egymással, hogy a Francois Fillon konzervatív elnökjelölt közpénzeket érintő visszaélésével kapcsolatos fejleményeket minél részletesebben tárhassák a választók elé. Két nap leforgása alatt kulcsemberek távoztak a politikus mögül, ezzel lehet, hogy halálos sebet kapott a köztársaságiak (LR) kampánya. Fillont március 15-én hallgatja ki az ügyészség. Nem csoda, hogy a zavarodott vagy éppen kiábrándult választók kegyeit keresve Emmanuel Macron szocialista jelölt csütörtöki programadó beszédében külön kitért a nepotizmus kérdésére, arra, hogy a jövőben családtagokat ne alkalmazhassanak a politikusok.

Még mindig megválaszolatlan a kérdés, hogy ha az LR elnökjelöltjének felesége, Penelope Fillon 1998-tól 2013-ig vett fel közpénzeket parlamenti asszisztensként, ez miért nem szúrt szemet senkinek? Miért nem világították át rendesen Fillont elnökjelöltsége előtt? Ha a botrány gyökerét keressük, elég csak Fillon arckifejezését felidézni az első januári sajtótájékoztatójáról, ahol a tiltott kifizetésekről beszélt. A jelölt őszinte döbbenete nem volt megjátszás, valóban nem értette, hogy miért ilyen hevesek és szűnni nem akaróak a támadások – mondta a Magyar Nemzetnek Soós Eszter Petronella Franciaország-szakértő, aki szerint vannak a politikai kulisszák mögött olyan közmegegyezések, amelyek alapján az ilyen jellegű és nagyságrendű pénzeket eddig nem kérdőjelezték meg, és ennek a „szokásjognak” a téves érzékelése is lehet Fillon veszte. A szakértő szerint az ügyet robbantó Le canard enchainé szatirikus laptól függetlenül lehetséges, hogy a jobboldalon valakiknél meglehetett a konkrét információ arról, amit ma Penelope- vagy Fillon-botrányként ismerünk.

Rámutatott: a 2012-es választást követő elszámolási problémák után idén is nagyon nagy bajban van a republikánus oldal a kampány finanszírozását illetően. Ugyanis ha Fillon kiszáll, akár 10 millió eurót is „be kellene nyelnie” pártjának, mert jelöltségét visszamondó politikusnak nem jár állami kifizetés. Többek között ez is állhat a mögött, hogy Alain Juppé, a konzervatívok második legerősebb embere így nem akar beszállni a véghajrába.

Franciaországban a politikacsinálás sokkal inkább családi ügy, mint máshol, a közszereplők egyharmada foglalkoztat családtagokat, így Fillon feleségének titkári állását önmagában nem tartotta senki furcsának – ezt már Martin Michelot francia politikai elemző mondta kérdésünkre. Ez a megállapítás is alátámasztja Fillon döbbenetét, akinek a stábja már második hónapja képtelen rátalálni a megfelelő ellenstratégiára. A pártokkal foglalkozó médiamegjelenések hatvan százaléka a botránnyal foglalkozik, és egy szó sem esik programjáról. Ez rendkívül káros a jelöltre és a pártra nézve – fejtette ki a szakértő. Viszont van egy nagyon erős adu a politikus kezében, ez pedig az elnökjelöltséget hivatalossá tévő ötszáz aláírás, amelyet az alkotmány értelmében közjogi méltóságoktól kell begyűjteni. Erre két hét alatt talán még a versenyből kiszállt Alain Juppé is vállalkozhatna, de mint az szerdán sokadszorra kiderült, Juppé nem akar indulni. Michelot szerint a konzervatívokat kizárólag friss jelöltek, mint a Fillon mögül kiállt Bruno Le Maire volt mezőgazdasági miniszter emelhetik ki a botrányból. A Párizs szomszédságában elterülő Eure megye parlamenti képviselője, a jobboldali jelölt kampányának külpolitikai és Európa-ügyi megbízottja szerdán nem kis döbbenetet kiváltva hívta fel távozásra Fillont, egyúttal hagyta ott csapatát. És valószínűleg Eure megye a Fillon-ellenes zendülés egyik fészke is, Reims városának polgármestere és egy másik megyei képviselő, aki Fillon digitális technológiai szóvivője volt, csütörtökön követték Le Maire példáját. A szintén csütörtökön távozó Sébastien Lecornu kampányfőnök-helyettes a köztársasági oldal további fájdalmas vesztesége.

Egyik szakértő sem vállalkozott, hogy jóslatokba bocsátkozzon arra nézve, hogy a kiábrándult, elbizonytalanodott, de az ősellenség szocialistáktól is idegenkedő választók hova vándorolnak, a friss technokrata gondolatokat ápoló Emmanuel Macronhoz, vagy a radikális jobboldali Marine Le Penhez, akinek mentelmi jogát egyébként épp tegnap függesztették fel az Európai Parlamentben, mert az Iszlám Állam által végrehajtott kivégzésekről készült fotókat tett közzé a Twitteren.

Martin Michelot szerint a konzervatív oldal összeomlófélben van, ám nem jobb a helyzet a szocialistáknál sem, Benoit Hamon és Emanuel Macron egymást gyengítik, ráadásul a népszerűségi listákon szépen felfelé kapaszkodó Macron sehol se lenne, ha nem ütött volna be a botrány a jobboldalon. Ami a távolabbi jövőt illeti, Franciaország a szakértő szerint egy ideig „magával lesz elfoglalva”, és vissza fog lépni az európai színtérről, hogy rendezze a belpolitikában, a társadalomban felgyülemlett problémákat. Ez egyértelműen Németország egyeduralmát fogja erősíteni az uniós színtéren, ami nem biztos, hogy kedvező lesz a kisebb tagállamok számára.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.