Amerika válaszolt az észak-koreai provokációra

Elkezdték a THAAD típusú rakétavédelmi rendszer egy ütegének telepítését Dél-Koreába.

MNO
2017. 03. 07. 5:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A telepítéssel az a cél, hogy elhárítsák a veszélyt, amelyet Észak-Korea okoz rendszeres atomkísérleteivel és ballisztikusrakéta-tesztjeivel – írja a magyar távirati iroda a parancsnokság közleményére hivatkozva.

A bejelentés közvetlen előzménye, hogy Észak-Korea hétfőn reggel elindított négy ballisztikus rakétát, amely Japán közelében csapódott a tengerbe.

„Észak-Korea folyamatos provokatív akciói – például a tegnapi rakétaindítások – igazolják szövetségünk azon múlt évi döntését, hogy egy THAAD-üteget telepítünk Dél-Koreába” – jelentette ki a közleményben Harry Harris admirális, parancsnok.

A két ország tavaly júliusban állapodott meg egy THAAD-üteg Dél-Koreába telepítéséről, ami nemcsak Észak-Koreát, de Kínát is feldühítette, mert Peking a saját biztonságát érő fenyegetésnek tekinti a rakétarendszer nagy hatótávolságú radarjait. Több liberális dél-koreai politikus úgy véli: a THAAD előnyeit rontja majd, ha miatta romlani fog a viszony Kínával és Oroszországgal. Az eredeti terv szerint ez év végére lett volna harcra kész a rakétavédelmi rendszer, de a Yonhap dél-koreai hírügynökség kedden jelentette a hadseregre hivatkozva, hogy a THAAD már április elején hadrendbe áll.

Időközben Donald Trump amerikai elnök telefonon egyeztetett Abe Sinzó japán kormányfővel Észak-Koreáról washingtoni idő szerint hétfőn este. A telefonbeszélgetésben Donald Trump azt hangsúlyozta, hogy az Egyesült Államok „száz százalékig” Japán mögött áll az észak-koreai fenyegetéssel szemben. A két politikus egyetértett abban, hogy Észak-Korea legutóbbi rakétakísérlete egyértelműen megsértette az ENSZ Biztonsági Tanácsának határozatait, s újabb kihívást intézett a regionális és a nemzetközi biztonság ellen.

Erősíteni kell Japán védelempolitikáját, Észak-Korea ugyanis egyre nagyobb fenyegetést jelent – hangzott el a japán külügyminisztérium háttérbeszélgetésén hétfőn. Ezzel egybehangzóan nyilatkozott Tokió egy névtelenséget kérő diplomatája: többé nem elegendő az események passzív megfigyelése, Japán változtatni fog eddigi gyakorlatán. – Észak-Korea rakétakísérletei miatt sokat változott a közvélemény, a japán lakosok egyre határozottabban támogatják a védelempolitika újragondolását – tette hozzá a diplomata. Ez azonban az ázsiai ország esetében nehéz kérdés. Alkotmányuk kilencedik cikkelye ugyanis kimondja, Japán „mindörökre” lemond az erőszak alkalmazásáról és háborúk indításáról.

Az MTI szerint az észak-koreai állami média hétfőn napközben jelentette, hogy Kim Dzsongun, az ország vezetője személyesen felügyelte a reggeli rakétakísérleteket. A rakétaindítást egy olyan katonai egység végezte el, amelynek feladata a japánbeli amerikai katonai támaszpontok megtámadása háború esetén. A KCNA észak-koreai hírügynökség szerint a katonai egységben „égett a vágy, hogy megbosszulja a közös hadgyakorlatot tartó háborús provokátorokat”. Ezzel a múlt hét óta tartó, minden évben megrendezett amerikai–dél-koreai hadgyakorlatra utalt.

Az Egyesült Államok és Japán hétfőn az ENSZ Biztonsági Tanácsa (BT) rendkívüli ülésének összehívását kérte Észak-Korea ballisztikusrakéta-tesztjei miatt, az ülés várhatóan szerdán lesz.

António Guterres ENSZ-főtitkár elítélte Észak-Koreát újabb rakétakísérletei miatt, merthogy azokkal megsértette a BT határozatait, és felszólította a phenjani vezetőket, hogy „tartózkodjanak a további provokációktól”.

Dzsa Szongnam, Észak-Korea ENSZ-nagykövete viszont a BT-t szólította fel arra, hogy az amerikai–dél-koreai hadgyakorlattal foglalkozzon, és figyelmeztette, hogy ha a testület ezúttal sem tesz eleget Phenjan kérésének – mint korábban –, akkor azzal azt bizonyítja, hogy az ENSZ legerősebb testülete csupán az Egyesült Államok „politikai eszköze”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.