Az amerikai külügy és Nobel-díjasok is kiálltak a CEU mellett

Arra kérik a magyar kormányt, ne tegyen olyan lépéseket, amelyek veszélyeztetik az egyetem működését.

MN
2017. 03. 31. 13:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Egyesült Államok aggódik a magyar kormány március 28-án beterjesztett, új törvénytervezete miatt, amely új, célzott és súlyos követelmények elé állítja a külföldi egyetemeket. Ha elfogadják a tervezetet, a változtatások hátrányosan érintik a CEU működését, akár az egyetem bezárásához is vezethetnek – közölte Mark C. Toner külügyi szóvivő az amerikai kormány honlapján pénteken.

A közleményben úgy fogalmaznak: a CEU vezető tudományos intézmény, képzését az Egyesült Államokban és Magyarországon is akkreditálták, diákjai és munkatársai több mint száz országból érkeztek. Tudományos eredményeivel és a független, kritikus gondolkodás támogatásával az egyetem megerősítette Magyarország vezető pozícióját a térségben.

Az amerikai külügyminisztérium arra kéri a magyar kormányt, hogy kerüljön el minden törvénykezési lépést, amely veszélyeztetné a Közép-európai Egyetem működését és függetlenségét.

Korábban az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége, illetve az amerikai szenátus külügyi bizottságának rangidős tagja is aggodalmának adott hangot a külföldi egyetemeket veszélyeztető jogszabályok miatt.

A magyar kormány szerint tévedéseken alapuló sajtóközleményt adott ki az Egyesült Államok külügyminisztériuma pénteken. A kormany.hu oldalon megjelent közleményben Kovács Zoltán kormányszóvivő úgy fogalmazott, a magyar kormány „meglepetten tapasztalja” az amerikai külügyi közleményt. Kovács Zoltán hangsúlyozta, hogy Magyarország szuverén ország, amely a kölcsönös tisztelet, a jó szándék és a megegyezésre törekvés jegyében alakítja a külkapcsolatait.

A kormány szándékai szerint Magyarországon csak olyan, nem európai uniós államhoz tartozó egyetemek működhetnek, amelyekről Magyarország államközi szerződést kötött az érintett állammal. Ennek megfelelően a kormány készen áll arra, hogy tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államok kormányával „Soros György Magyarországon működő egyeteméről” – olvasható a közleményben.

Nyílt levélben állnak ki Nobel-díjas tudósok a CEU mellett

A levélben azt írják, elismerésüket és csodálatukat szeretnék kifejezni a CEU iránt, amely a régió egyik vezető egyeteme, amelytől nagyon sokat tanultak, amelynek kutatóival sikeresen működtek együtt. Az aláírók szerint a CEU integrációja és együttműködése más magyar egyetemekkel elengedhetetlen Magyarország sikeréhez. Nemcsak a CEU-n tanuló diákoknak és az egyetemen dolgozó vagy velük együttműködő kutatóknak, de az egész magyar tudományos életnek rosszat tenne, ha a kormány elfogadná az egyetem működését ellehetetlenítő törvényjavaslatot. Éppen ezért az aláírók a lehető leghatározottabban azt kérik a magyar kormánytól, hogy vonja vissza a törvényjavaslatot.

A szerkesztőségünkhöz eljuttatott listán a Közép-európai Egyetem melletti szolidaritásukat fejezték ki Nobel-díjas tudósok, kutatók, közgazdászok: A. Michael Spence közgazdász, New York University; Alvin E. Roth közgazdász, Stanford University; Angus Deaton közgazdász, Princeton University; Bengt Holmström közgazdász, Massachusetts Institute of Technology; Daron Acemoglu, Massachusetts Institute of Technology; Edward C. Prescott, Arizona State University; Emmanuel Saez, University of California, Berkeley; Eric Maskin, Harvard University; Esther Duflo, Massachusetts Institute of Technology; George A. Akerlof, Georgetown University and University of California; Lars Hansen, University of Chicago; Matthew Gentzkow, Stanford University; Matthew Rabin, Harvard University; Oliver Hart, Harvard University; Peter Diamond, Massachusetts Institute of Technology; Philippe Aghion, College de France and London School of Economics; Raj Chetty, Stanford University; Robert Solow, Massachusetts Institute of Technology; Susan Athey, Stanford University; Thomas J. Sargent, New York University; Roger Myerson, University of Chicago; Robert Shiller, Yale University.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.