Az Egyesült Államok aggódik a magyar kormány március 28-án beterjesztett, új törvénytervezete miatt, amely új, célzott és súlyos követelmények elé állítja a külföldi egyetemeket. Ha elfogadják a tervezetet, a változtatások hátrányosan érintik a CEU működését, akár az egyetem bezárásához is vezethetnek – közölte Mark C. Toner külügyi szóvivő az amerikai kormány honlapján pénteken.
A közleményben úgy fogalmaznak: a CEU vezető tudományos intézmény, képzését az Egyesült Államokban és Magyarországon is akkreditálták, diákjai és munkatársai több mint száz országból érkeztek. Tudományos eredményeivel és a független, kritikus gondolkodás támogatásával az egyetem megerősítette Magyarország vezető pozícióját a térségben.
Az amerikai külügyminisztérium arra kéri a magyar kormányt, hogy kerüljön el minden törvénykezési lépést, amely veszélyeztetné a Közép-európai Egyetem működését és függetlenségét.
Korábban az Egyesült Államok budapesti nagykövetsége, illetve az amerikai szenátus külügyi bizottságának rangidős tagja is aggodalmának adott hangot a külföldi egyetemeket veszélyeztető jogszabályok miatt.
A magyar kormány szerint tévedéseken alapuló sajtóközleményt adott ki az Egyesült Államok külügyminisztériuma pénteken. A kormany.hu oldalon megjelent közleményben Kovács Zoltán kormányszóvivő úgy fogalmazott, a magyar kormány „meglepetten tapasztalja” az amerikai külügyi közleményt. Kovács Zoltán hangsúlyozta, hogy Magyarország szuverén ország, amely a kölcsönös tisztelet, a jó szándék és a megegyezésre törekvés jegyében alakítja a külkapcsolatait.
A kormány szándékai szerint Magyarországon csak olyan, nem európai uniós államhoz tartozó egyetemek működhetnek, amelyekről Magyarország államközi szerződést kötött az érintett állammal. Ennek megfelelően a kormány készen áll arra, hogy tárgyalásokat folytasson az Egyesült Államok kormányával „Soros György Magyarországon működő egyeteméről” – olvasható a közleményben.
Nyílt levélben állnak ki Nobel-díjas tudósok a CEU mellett
A levélben azt írják, elismerésüket és csodálatukat szeretnék kifejezni a CEU iránt, amely a régió egyik vezető egyeteme, amelytől nagyon sokat tanultak, amelynek kutatóival sikeresen működtek együtt. Az aláírók szerint a CEU integrációja és együttműködése más magyar egyetemekkel elengedhetetlen Magyarország sikeréhez. Nemcsak a CEU-n tanuló diákoknak és az egyetemen dolgozó vagy velük együttműködő kutatóknak, de az egész magyar tudományos életnek rosszat tenne, ha a kormány elfogadná az egyetem működését ellehetetlenítő törvényjavaslatot. Éppen ezért az aláírók a lehető leghatározottabban azt kérik a magyar kormánytól, hogy vonja vissza a törvényjavaslatot.
A szerkesztőségünkhöz eljuttatott listán a Közép-európai Egyetem melletti szolidaritásukat fejezték ki Nobel-díjas tudósok, kutatók, közgazdászok: A. Michael Spence közgazdász, New York University; Alvin E. Roth közgazdász, Stanford University; Angus Deaton közgazdász, Princeton University; Bengt Holmström közgazdász, Massachusetts Institute of Technology; Daron Acemoglu, Massachusetts Institute of Technology; Edward C. Prescott, Arizona State University; Emmanuel Saez, University of California, Berkeley; Eric Maskin, Harvard University; Esther Duflo, Massachusetts Institute of Technology; George A. Akerlof, Georgetown University and University of California; Lars Hansen, University of Chicago; Matthew Gentzkow, Stanford University; Matthew Rabin, Harvard University; Oliver Hart, Harvard University; Peter Diamond, Massachusetts Institute of Technology; Philippe Aghion, College de France and London School of Economics; Raj Chetty, Stanford University; Robert Solow, Massachusetts Institute of Technology; Susan Athey, Stanford University; Thomas J. Sargent, New York University; Roger Myerson, University of Chicago; Robert Shiller, Yale University.