„Előzetes értékelésem szerint valószínűleg közünk volt ezekhez a halálos áldozatokhoz” – jelentette ki. „Az első benyomásom, hogy az ellenség keze van a dologban. De jó eséllyel a mi csapásunknak is köze lehetett a történtekhez” – mondta Townsend, utalva arra, hogy meg kell várni a vizsgálat eredményét.
Ugyanakkor az altábornagy megjegyezte, hogy az amerikai hadsereg által Moszulban használt fegyvertípus nem okozhatott volna akkora robbanást, amitől egy teljes épület összedől, s ez szerinte tulajdonképpen ellentmond annak, hogy a koalíciónak köze lett volna az incidenshez.
Ellentmondásos jelentések jelentek meg a március 17-én az adzs-Dzsadida nevű nyugat-moszuli kerületben történt robbanásról, amely miatt épületek dőltek össze több mint 200 ember életét követelve. Jelenleg vizsgálat folyik a helyszínen, hogy megállapíthassák, mi okozhatta a robbanást: a koalíciós erők légicsapása, vagy az Iszlám Állam terroristáinak az épületekben elhelyezett aknái.
Az iraki hadsereg akkor szemtanúkra hivatkozva azt állította, hogy az Iszlám Állam élő pajzsként tartott fogva civileket az alagsorokban, s a koalíciós erők harci gépei csapást mértek egy, robbanóanyaggal megpakolt teherautóra, és a detonáció következtében dőlt össze több épület adzs-Dzsadidában.
Az amerikaiak vezette koalíció szombaton elismerte, hogy március 17-én légicsapást hajtott végre az iraki biztonsági erők kérésére a szóban forgó helyszínen az Iszlám Állam fegyveresei és felszerelése ellen. Civilekről nem tett említést, de közölte, hogy vizsgálja az esetet.
A kormányerők és a velük szövetséges milíciák a terrorellenes koalíció légicsapásai mellett február 19-én kezdték meg a Tigris-folyó nyugati partján fekvő városrész ostromát, miután a keleti partot már visszafoglalták a dzsihadistáktól.