Ausztriának eleget kell tennie a kötelezettségeinek, következményei lennének a kilépésnek a menedékkérők áttelepítését célzó uniós programból – figyelmeztetett az Európai Bizottság (EB) illetékes szóvivője kedden, miután az osztrák kancellár bejelentette, országa nem akar menekülteket befogadni Görögországból és Olaszországból. Az MTI szerint Natasha Bertaud a brüsszeli testület szokásos napi sajtóértekezletén elmondta, „Ausztriának eleget kell tennie a tanácsi döntésből eredő jogi kötelezettségeinek és meg kell kezdenie az áthelyezést”.
Hangsúlyozta, egyetlen ország sem vonhatja ki magát egyoldalúan a 160 ezer menekült áttelepítését célzó megállapodásból, amelyet 2015 szeptemberében fogadott el minősített többségi szavazással az uniós tagállamok kormányait tömörítő tanács.
Korábban Christian Kern osztrák kancellár levélben kérte az Európai Uniót az ország álláspontjának megértésére. Ausztriának az unión belüli megállapodás szerint mintegy kétezer menekültet kellene befogadnia Görögországból és Olaszországból. A kancellár szerint azonban az illegálisan érkezők ellátásával Ausztria ezt a kötelezettségét gyakorlatilag már teljesítette. Hétfőn az osztrák kormány több tagja is arról beszélt, hogy Ausztria ki akar lépni az uniós áttelepítési programból.
Reinhold Mitterlehner alkancellár az MTI beszámolója alapján később azt mondta: kevés esélyét látja, hogy Kern kezdeményezése sikerrel jár majd. Natasha Bertaud bizottsági szóvivő erre reagálva leszögezte, Bécs csakis törvényellenesen vonhatná ki magát a programból, ami „rendkívül sajnálatos lenne és következményekkel járna”.