Donald Trump „rendkívül aggódik” a WikiLeaks miatt

A CIA állítólag már 2016-ban észlelte, hogy feltörték a biztonsági rendszerét.

MNO
2017. 03. 09. 6:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Sean Spicer kijelentette, hogy a kormány szigorúan fellép a kiszivárogtatók ellen – írja az MTI. „Bárkinek, aki titkosított információkat szivárogtat ki, a törvény szigorával kell szembenéznie” – mondta a szóvivő, bűnvádi eljárást helyezve kilátásba.

A WikiLeaks kedden este Londonban több mint nyolcezer titkosított dokumentumot hozott nyilvánosságra a CIA kibernetikai hírszerzésének módszereiről, arról például, hogy az ügynökség a többi között európai és amerikai nagy cégeket is lehallgatott, vagy speciális módszerrel vette át az ellenőrzést számítógépek, egyes okostévék és -telefonok fölött. A Samsung okostelevízióját például „poloskaként” (lehallgató berendezésként) is felhasználták. A dokumentumok a 2013 és 2016 közötti időszakból származnak, és kiderül belőlük, hogy a CIA szorosan együttműködött a Nemzetbiztonsági Ügynökséggel (NSA) és más szövetségi hírszerző szervekkel, valamint az Egyesült Államok legszorosabb szövetségesei, így például az Egyesült Királyság, Kanada, Ausztrália és Új-Zéland hírszerzésével is. Julian Assange, a portál ausztrál alapítója – aki jelenleg Ecuador londoni nagykövetségén él száműzetésben – „kivételesnek” minősítette a kiszivárogtatott információkat, és egy Twitter-bejegyzésben leszögezte, hogy szerinte ez „a CIA történetében az eddigi legnagyobb arányú kiszivárogtatás”.

Nevük elhallgatását kérő tisztségviselők a Reuters hírügynökségnek azt mondták: a dokumentumok hitelesek, és maga a CIA már 2016-ban észlelte, hogy biztonsági rendszerét feltörték.

Azok a cégek, amelyeknek eszközeit (laptopjait, okostelefonjait, tévéit, routereit) feltörték, egyelőre nem minősítik a kiszivárogtatott dokumentumokat, hanem csak vizsgálódnak. A Microsoft szóvivője közleményben tudatta, hogy a cég megkezdte a vizsgálatot. Omar Santos, a Cisco biztonsági részlegének főmérnöke pedig arról beszélt a Reutersnak adott telefoninterjújában, hogy további WikiLeaks-kiszivárogtatásokra számítanak.

Az Apple hangsúlyozta, hogy az IOS-operációs rendszer Wikileas-anyagban jelzett hibáit már javították – a biztonság kulcsa ebben az esetben is a frissítések folyamatos letöltése, felhasználóik 85 százaléka pedig naprakész és biztonságos IOS-t használ.

A Samsung – aminek F8000-es sorozatjelű tévéit az MI5 brit titkosszolgálat állítólag sikeresen hackelte meg egy USB-alapú behatolással – már szűkszavúbban válaszolt. Mint közleményükben írták, figyelemmel követik az ügyet, a felhasználók magánszférájának biztosítása pedig kiemelt fontosságú számukra. A Lynux szerint nem meglepő, hogy egy ilyen, világszinten ismert operációs rendszert több ország titkosszolgálata is próbál meghackelni, de naprakészen javítják rendszerük esetleges hibáit, írta korábban a BBC.

A CIA szóvivője később azzal vádolta meg a WikiLeaks portált, hogy az Egyesült Államok ellenségeit segíti.

Egynapi hallgatás és elzárkózás után szerdán este Heather Fritz Horniak, a CIA egyik szóvivője nyilatkozott az amerikai sajtónak, és leszögezte: „az amerikai közvéleménynek van oka aggodalomra a WikiLeaks valamennyi publikációja miatt, mert ezeknek az amerikai hírszerzői közösség azon képességének megváltoztatása a céljuk, amellyel megvédhetik Amerikát a terroristáktól és más ellenségeitől”.

A szóvivő emlékeztetett rá, hogy a CIA-nak nincs joga bárkit is megfigyelni az Egyesült Államokon belül, és hozzátette: „ezt nem is teszi”. Fritz Horniak hangsúlyozta, hogy a Központi Hírszerző Ügynökség feladata a külföldön történő hírszerzés, annak érdekében, hogy megvédje az Egyesült Államokat a terroristáktól, az ellenséges államoktól és más ellenségeitől.

A CIA szóvivője viszont nem tért ki arra, hogy a hírszerzés hitelesnek tartja-e a WikiLeaks által nyilvánosságra hozott dokumentumokat.

A The Washington Post szerdán este arról számolt be, hogy a Szövetségi Nyomozó Iroda (FBI) a kiszivárogtatók „levadászására” készül, meghatározandó, hogyan jutott a Julian Assange alapította portál a dokumentumokhoz.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.