Nem sikerült áttörést elérnie a Geert Wilders vezette bevándorlásellenes, euroszkeptikus Szabadságpártnak (PVV) a szerdai hollandiai parlamenti választásokon – ez derült ki a hivatalos urnazárási időpont, este kilenc óra után kiadott első exit poll felmérés adataiból. Eszerint míg Mark Rutte miniszterelnök formációja, a kormánykoalíciót vezető liberális konzervatív Néppárt a Szabadságért és a Demokráciáért (VVD) 31 képviselői helyet kaphat, a PVV csak 19-et. A kereszténydemokraták (CDA) és a liberális D66 is 19 mandátumot szerzett, a környezetvédő Zöld Baloldal (GroenLinks) 16, a szocialisták 14, a szociáldemokrata irányultságú Munkapárt (PvdA) kilenc, a Keresztény Unió (CU) pedig hat helyet.
Hollandiában a PVV szereplése körüli várakozások mellett az is felfűtötte a kedélyeket az elmúlt napokban, hogy az ország példátlan diplomáciai botrányba keveredett NATO-szövetségesével, Törökországgal. A választásokon 28 párt versengett a parlament alsóházának 150 helyéért, az eljárást, majd a rá következő politikai helyezkedést különösen izgalmassá teszi, hogy Hollandiában nincs parlamentbe jutási küszöb.
A választási részvétel rekordokhoz közeli, elérheti a nyolcvan százalékot is: annyian mentek el szavazni, hogy néhány szavazókört a kilenc órai hivatalos urnazárás után is nyitva tartottak, máshol pedig utánrendelést kellett feladni szavazólapokból.
Az eredményeket már megelőlegezték a választás előtt a felmérésekben tapasztalható elmozdulások: ezekben Rutte miniszterelnök pártja, a VVD hosszú idő után átvette a vezetést a Wilders irányította PVV-től. Utóbbi támogatottságának visszaesését a fősodorbeli pártok kiszámíthatósága mellett elemzők azzal is magyarázzák, hogy egyre többen elveszett szavazatnak tartanák a Szabadságpártra leadott voksukat, minthogy Wilders nézetei miatt a PVV várhatóan nem tud egyetlen másik párttal sem koalíciót kötni, és így valószínűleg továbbra is ellenzékben marad.
Megfigyelők egyébként rámutattak, Hollandiában sok minden a választások utáni koalíciós tárgyalásokon dől el.