Erdogan: A holland kormány náci maradvány

Mélypontra jutottak a török–holland diplomáciai viszonyok, miután több török miniszter kampányát is letiltották Hollandiában.

MNO
2017. 03. 12. 11:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Diplomáciai háborúhoz vezetett, hogy Hollandia a török külügyminisztert és a családügyi minisztert sem hagyta kampányolni az ország területén.

Mindkét politikus a török elnöki rendszer bevezetése mellett kampányolt a határon túli török közösségekben, így például Németországban. Hollandiában is várták őket, de a helyi hatóságok közbeszóltak: Hága először visszavonta a Mevlüt Cavusoglu török külügyminisztert szállító repülőgép leszállási engedélyét – Fatma Betül Sayan Kaya családügyi miniszter asszony ezután autóval utazott Rotterdamba, de a rendőrség harminc méterre állította meg a török konzulátustól, majd konvoját visszakísérte a német határig – közölte az MTI.

Sayan Kaya később fasiszta gesztusnak nevezte a holland fellépést, az ilyen viselkedés szerinte elfogadhatatlan egy nővel szemben.

A döntés miatt felháborodott törökök százai tüntettek a rotterdami török konzulátus előtt, s végül rohamrendőrök oszlatták fel a tömeget. Binali Yildirim török kormányfő később már arról beszélt, hogy Törökország állítólagos európai barátai hiába papolnak minden alkalommal demokráciáról és emberi jogokról, most elbuktak a vizsgán.

Ennél még durvábban fogalmazott a török elnök: Recep Tayyip Erdogan egyszerűen náci maradványnak és fasisztának nevezte a holland kormányt a választási kampányok letiltása miatt – írja a BBC.

A török kormány kemény válaszlépéseket ígért, és ezek nem is maradtak el: külügyminisztériumuk szombaton bejelentette, „biztonsági okokból” elzárták az ankarai holland nagykövetség és az isztambuli főkonzulátus bejáratait és kijáratait, de hasonló intézkedéseket hoztak a holland ügyvivő és a főkonzul rezidenciájánál is. A tárca közlése szerint bekérették a külügyminisztériumba a holland ügyvivőt, és közölték vele: „egy ideig” nem kívánatos, hogy a nagykövet visszatérjen állomáshelyére. 

Bár az isztambuli konzulátus épületét géppisztolyos őrök vigyázzák, ez sem akadályozott meg egy felháborodott demonstrálót abban, hogy vasárnap letépje a konzulátus holland zászlóját, és törököt tűzzön ki helyébe.

A holland kormány egyébként azzal érvelt a török kampányprogram leállítása mellett, hogy az feszültségeket gerjesztene pár nappal a hollandiai általános választások előtt.

Erdoganék meg akarják tanítani, hogy mi a diplomácia

Recep Tayyip Erdogan török államfő szerint Hollandia meg fogja fizetni az árát annak, hogy kárt okozott a holland-török kapcsolatoknak azzal, hogy vitába keveredett Ankarával török politikusok hollandiai kampányrendezvényei miatt. „Ha (a holland kormány) feláldozza a török-holland kapcsolatokat a szerdai (hollandiai) választásokért, akkor annak mindenképp meg fogják fizetni az árát, és azt is meg fogják tanulni, mi a diplomácia. Majd mi megtanítjuk nekik, hogy mi az a nemzetközi diplomácia” – jelentette ki Erdogan vasárnap egy isztambuli díjátadó rendezvényen mondott beszédében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.