Európát is veszélyezteti a balkáni lőporos hordó

Szeparatizmus, kormányellenes tüntetések, etnikai provokációk – így néz a Balkán politikai térképe.

Majláth Ronald
2017. 03. 20. 16:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A politikai hatalom és az etnikai ellentétek, ezek összeolvadva rendkívül robbanékony elegyet alkotnak – e szavakkal jellemezte Silvia Steinberger, a Heidelbergi Nemzetközi Konfliktuskutató Intézet (HIIK) munkatársa két hete a Balkán-félszigetet a Deutsche Wellének adott interjúban, melyben a legújabb kutatási eredményeiket ismertette.

Úgynevezett konfliktusbarométerével az intézet tizennyolc gócpontot azonosított a Balkánon, melyek közül kettő esetében – Macedóniában és Koszovóban – erőszakos eseményekre is sor került a múlt évben. „Mindkét konfliktus erőszakos válság volt, ami a módszertanunk alapján az erőszakos konfliktusok legalacsonyabb szintje” – figyelmeztetett a kutató. Ám ez a két válsággóc csak egy kis része azoknak a problémáknak, amelyekkel napjainkban szembesül a Balkán.

A HIIK szerint a félszigeten jelenleg háromféle konfliktus is jelentkezik. Az első csoportba azok tartoznak, melyek hátterében etnikai kérdések húzódnak – ezek nagyrészt a balkáni háborúk nyomán maradtak meg, és különösen a valamikori Jugoszlávia területén jelentkeznek. A második csoportba az úgynevezett klasszikus konfliktusok tartoznak, amelyek a kormány és ellenzék között húzódnak – ilyenből a múlt évben Romániának és Bulgáriának is jutott, de a legnagyobb erővel Macedóniában és Koszovóban tört felszínre. Végül pedig nem feledkezhetünk meg a kisebbségek kontra szélsőjobboldaliak viszonyáról, s ide tartozik a boszniai iszlamista csoportok jelentette fenyegetés is.

A macedóniai válság már évek óta húzódik a kormánypárt és az ellenzék között, és nemzetközi közvetítés ide vagy oda, a konfliktusra továbbra sem sikerült megoldást találni. Végül múlt év decemberében mégis választást tartottak az országban, azonban ettől sem lett békésebb a helyzet. A legnagyobb macedóniai albán párt, a Demokratikus Unió az Integrációért (DUI) ugyanis felvetette, hogy nem eddigi partnere, a jobbközép Belső Macedón Forradalmi Szervezet – Macedón Nemzeti Egység Demokratikus Pártja (VMRO–DPMNE) mellé áll, hanem a baloldali Macedóniai Szociáldemokrata Unióval (SzDSzM) fogna össze. A helyzet innentől egészen különösen alakult: Gyorge Ivanov jobboldali államfő nem hagyta jóvá a kormányalakítást, így Macedóniának már három hónapja nincs kormánya.

Koszovó körül sem nyugszik a helyzet: Hashim Thaci elnök ugyanis nemrég bejelentette, hogy javasolni fogja a koszovói biztonsági erők hatáskörének növelését. Ezt a térségben többen is úgy értelmezték, hogy innentől az országnak hadserege lenne, hiszen a módosítással a biztonsági erők hatásköre szinte már egy hadseregével vetekedne. Szerbia természetesen élesen tiltakozott a tervezett lépés ellen, azonban úgy látszik, ez nem fogja megállítani a koszovói albánokat, hogy alkotmánymódosítás nélkül – ehhez a szerb kisebbség szavazatára is szükség lenne –, törvénymódosítással mozduljanak el az állami haderő megalakításának irányába.

És hogy ez mind ne legyen elég, a nemrégiben Macedónia és Szerbia is összekapott, miután a belgrádi külügyi tárca a „Macedónia egykori jugoszláv tagköztársaság” nevet használta Macedóniára, ami köztudottan vörös posztó déli szomszéd szemében. Mindez azonban csak válasz volt arra, hogy korábban Macedónia használta Koszovóra a Koszovói Köztársaság nevet – ami pedig Szerbia számára vörös posztó.

Mi áll e konfliktusok hátterében? – ezt a kérdést tettük fel Bali Lóránt Balkán-szakértőnek, a Pannon Egyetem Georgikon Kara oktatójának, aki szerint a központi kérdés ebben a térségben továbbra is az albánság és a pravoszlávság viszonyának alakulása. Macedóniában ugyanis továbbra is függőben van az a kérdés, hogy az albánság kapjon-e autonómiát. Ez pedig azonnal felveti azt a kérdést, hogy ha megkapná az albán kisebbség, az elmozdítaná-e őket a függetlenedés felé – Koszovóban ugyanis ez már egyszer lejátszódott, amely valaha autonóm tartomány volt Szerbiában. Ráadásul a macedóniai albánoknak törvénytelen eszközeik, például fegyveres csoportjaik is vannak – hangsúlyozta a szakember. Emlékeztetett arra is, hogy januárban egy Szerbiából indított vonatjárat kavart botrányt, mert arra azt írták fel, hogy Koszovó Szerbia része.

Kérdésünkre, hogy mennyiben érezheti meg hazánk a felerősödő balkáni ellentéteket, a Bali Lóránt elmondta: habár a macedón-szerb-koszovói térség messzinek tűnhet, egy esetleges konfliktus nem állna meg például Macedónia határainál, más ország is belekeveredhetne közvetetten. Ráadásul ez az a terület, amelyen keresztül a migránsok többsége átvonul az Európai Unió felé. Így ez a térség többé már nem tudná megszűrni a migránsokat, ami óriási problémát jelenthet egész Európa számára – tette hozzá a szakember.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.