Most először szólalt meg Penelope Fillon, akit azzal gyanúsított meg több mint egy hónapja a pénzügyi visszaéléseket vizsgáló ügyészség, hogy férje parlamenti asszisztenseként nem végzett tényleges munkát.
Francois Fillon nemzetgyűlési képviselőként 1988 és 1990, majd 1998 és 2002 között, valamint 2012 májusa és 2013 novembere között alkalmazta Penelope Fillont mint asszisztenst, de felesége az ügyészi kihallgatásán – a Le Monde című napilap által megszerzett jegyzőkönyv szerint – azt vallotta, hogy munkája soha nem volt hivatalos. A köztes időben Francois Fillon képviselői utódjának is Penelope Fillon volt az asszisztense.
Az elnökjelölt azt mondta korábbi interjúiban, hogy felesége tizenöt éven át dolgozott mellette, 3677 eurós nettó átlagbéréért, ami kiugróan magasnak számít a többi asszisztens átlagosan 2000 eurós juttatásához képest.
A JDD-nek adott interjúban Peneleope Fillon azt mondta, hogy „nagyon különböző feladatokat” látott el a férje mellett. „Az volt a feladatom, hogy segítsem a képviselői kapcsolattartásban az emberekkel” – nyilatkozta. „A titkárnőjével együtt intéztem a levelezését. Jegyzeteket készítettem a férjemnek, feljegyzéseket írtam a helyi eseményekről a választókörzetében, hogy a jegyzeteim alapján meg tudja írni a beszédeit. Helyi sajtószemlét is összeállítottam. Képviseltem őt az eseményeken. Átolvastam a beszédeit” – sorolta az interjúban.
A politikus felesége az is elmondta, hogy minden dokumentumot, ímélt és jegyzetet átadott a nyomozóknak, amelyek szerinte bizonyítják, hogy ténylegesen dolgozott a férje mellett.
A Libération című baloldali napilap számlálóján a Fillonnal szerda óta szembefordult jobboldali képviselők száma szombat éjfélig elérte a 258-at.
A jobboldali politikusok azóta hagyják el a kampánystábot, amióta Fillon maga jelentette be, hogy vádemelés céljából március 15-ére beidézték a vizsgálóbírók, akik közpénz elsikkasztása, hivatali bizalommal való visszaélés, csalás, befolyással való üzérkedés és vagyonbevallás elmulasztása gyanújával vizsgálódnak.
Politikustársai elsősorban azt kifogásolják, hogy január 26-án a legnézettebb tévéhíradó élő adásában Fillon maga ígérte meg, hogy amennyiben eljárás indul ellene, visszalép az elnökjelöltségtől, ezért a jobboldal hitelessége múlik az adott szaván. Szerdán viszont már azt mondta: meg fog jelenni az idézésen, de „nem enged, nem lép vissza”. A jelölt politikai gyilkosságnak nevezte az ellene folyó eljárást, és ismét tagadta a vádakat.
Penelope Fillon viszont azt tanácsolta a férjének, hogy folytassa a kampányt.
„Ellentétben a többiekkel, én nem hagyom el. [ ] Azt mondtam neki, hogy végig kell csinálni, mindennap mondom neki. De ő dönt. Hogy ennyire képes kitartani, az az elképesztő bátorságának a bizonyítéka. Ő az egyetlen jelölt, akinek van tapasztalata, elképzelése és kellő határozottsága Franciaország vezetéséhez” – fogalmazott.
A walesi származású, visszahúzódó, háztartásbeliként ismert Penelope Fillon azt mondta: a hosszú hallgatás után azért szólalt meg, hogy véget vessenek azoknak az „őrült pletykáknak”, amelyek szerint kórházban ápolják, illetve hogy elhagyta a férjét.
„Itt vagyok, mindig is itt voltam, és mindig is itt leszek. Francois-val vagyok harminchat éve, és amíg csak élünk, itt leszek vele” – mondta Penelope Fillon.
Az interjú néhány órával azelőtt jelent meg, hogy a politikus kampánystábja – azzal a katolikus egyesülettel, amely 2012-ben a házasság intézményét a homoszexuális párokra kiterjesztő törvény elleni tömegtüntetéseket szervezte – a párizsi Trocadéro téren rendez nagygyűlést vasárnap délután Fillon elnökjelöltségének támogatására. Az erődemonstráció célja bebizonyítani, hogy a pártjában elszigetelődött elnökjelöltet a jobboldali kemény mag továbbra is támogatja.
Az IFOP közvélemény-kutató intézet vasárnap nyilvánosságra hozott felmérése szerint a franciák 71, a jobboldali választóknak pedig 47 százaléka szeretné, ha Fillon visszalépne az elnökjelöltségtől, és átadná a helyét egy másik jobboldali politikusnak. A megkérdezettek 64 százaléka az előválasztás második helyén végzett Alain Juppét, Bordeaux jelenlegi polgármesterét, 34 százalékuk Francois Baroin volt költségvetési minisztert, 30 százalékuk pedig Xavier Bertrand volt munkaügyi minisztert látná szívesen. Francois Fillont 29 százalék tartaná meg jelöltnek.
A jobbközép Köztársaságiak szavazótáborának két hete még 70 százaléka támogatta Fillont, most már csak 53 százaléka.