Hárman haltak meg a szöuli zavargásokban

Rendőrőrsre, középületekre támadtak a korrupciós vádak miatt lemondatott Pak elnök feldühödött hívei.

MTI
2017. 03. 11. 7:08
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Poroltókkal és gyúlékony anyagokkal támadtak tüntetők egy szöuli rendőrőrsre azután, hogy a dél-koreai alkotmánybíróság pénteken véglegesen leváltotta a korrupciós ügyekbe keveredett Pak Gun Hje elnököt. A tiltakozók közül négy embert őrizetbe vettek.

Pak hívei már napokkal a döntés előtt megszállták Szöul utcáit, a bejelentés hírére pedig több helyszínen – így az alkotmánybíróság épülete előtt is – zavargások robbantak ki. A hatóságok 20 ezer rendőrt vezényeltek a fővárosba, és a hadsereget is készenlétbe helyezték, hogy megakadályozzanak minden esetleges észak-koreai provokációt.

Az utcai összecsapásoknak már három halottjuk van. Az egyik áldozat egy idős férfi, aki felkapaszkodott egy rendőrségi busz tetejére, de lezuhant, és betörte a fejét. 

A korrupciós botránya miatt leváltott államfő támogatói szerint az alkotmánybíróság elfogult döntést hozott, amelyet meg kell semmisíteni. Az alkotmánybíróságnál ugyanakkor nincs magasabb szintű testület Dél-Koreában, amely ezt jogszerűen megtehetné.

Pak Gun Hje egyik ügyvédje szintén a döntés megsemmisítését szorgalmazta. Kim Pjong Vu arra hivatkozott, hogy az alkotmánybíróság pénteken törvénytelen döntést hozott: a kilenctagú testület egyik bírói posztja jelenleg betöltetlen, miután a bíróság elnökének megbízatása januárban lejárt.

Pak Gun Hje, Dél-Korea egykori katonai diktátora, Pak Csong Hi lánya az ország első női elnöke volt, és ő az első, akit a parlament és az alkotmánybíróság leváltott az ország éléről. Pak Gun Hje távozását milliós tüntetéseken követelték az emberek, miután kiderült, hogy bizalmas barátnője, Csoj Szun Szil kormányzati és személyi döntésekbe is beleszólt, holott soha semmilyen hivatalos tisztsége nem volt. Emellett a kormány gyaníthatóan hatalmas összegeket sajtolt ki dél-koreai nagyvállalatokból, s a pénzek olyan alapítványoknál kötöttek ki, amelyeket Csoj felügyelt.

A gyanú szerint a korrupcióval megvádolt Li Dzsejong – a Samsung-csoport tényleges irányítója – 36 millió dollárnyi (több mint 10 milliárd forintos) kenőpénzt fizetett közvetve Pak elnöknek és barátnőjének, Csoj Szun Szilnek, hogy kormányzati segítséget kapjon a vállalat irányításának „zökkenőmentes” átvételéhez. A pénzek két olyan alapítványhoz kerültek, amelyet Csoj felügyelt.

Az elnök asszony ügyeit kutató ügyészi csoport jelentésében szerepel az is, hogy Paknak köze van ahhoz a 9473 nevet tartalmazó feketelistához, amelyet tanácsadói a kulturális élet kormánnyal szemben kritikusnak vélt liberális szereplőiről állítottak össze 2015 májusában.

Az államfő leváltásával Pak mentelmi joga is megszűnik, így korrupció miatt büntetőeljárás vár rá.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.