Hullanak az Iszlám Állam katonái a moszuli vágóhídon

Egyre több civil menekül el a város nyugati részéből.

MTI
2017. 03. 01. 6:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Irán támogatta síita milíciák tüzérségi bombázásának következtében 22 dzsihadista meghalt, további 48 megsebesült. Jaralláh kiemelte, hogy legalább 99 terrorista lelte halálát az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció és az iraki légierő közös, a dzsihadisták állásait célzó támadásaiban.

Ezenkívül az iraki terrorelhárító egységek összesen 40 iszlamistát öltek meg, miközben robbanószerektől tisztították meg az egyik kerületet, Mamunt, amelyet hétfőn foglaltak vissza az Iszlám Államtól.

Az iraki hadsereg február 19-én indította meg legújabb műveletét azzal a céllal, hogy visszafoglalja Moszul nyugati városrészét az Iszlám Állam harcosaitól. A dzsihadista csoport 2014 júniusában vonta uralma alá a második legnagyobb iraki várost. Az iraki kormányerők és a velük szövetséges milíciák az Egyesült Államok vezette nemzetközi koalíció légi támogatása mellett október 17-én indítottak támadást az Iszlám Állam iraki fellegvára, Moszul ellen. A keleti városrészt januárban sikerült felszabadítani, de a nyugati, sűrűn lakott területek felszabadításáért továbbra is folynak a harcok.

Hirtelen megugrott a nyugati városrészből menekülő civilek száma, amint az iraki erők elérték a város lakott negyedeit – közölte kedden Stéphane Dujarric ENSZ-szóvivő New Yorkban.

Dujarric szerint február 19-e óta – amikor az iraki kormányerők átkeltek a Tigris folyón, és megkezdték a nyugati városrész visszafoglalását az Iszlám Állam terrorszervezet fegyvereseitől – 16 500 ember menekült el onnan, és csak az elmúlt két napban 12 700-an hagyták el Nyugat-Moszult. Dujarric szerint számítani lehet a menekültáradat további jelentős növekedésére.

Összességében eddig csaknem 177 ezer ember hagyta el Moszult és környékét.

A nyugat-moszuliak elsősorban a délebbre fekvő Hammám al-Alilba mennek, ahol ellenőrzésen esnek át, majd tovább folytatják útjukat a menekülttáborokba és -központokba, ahol orvosi ellátást, élelmet, vizet, tisztálkodási szereket és takarókat kapnak.

Az iraki hatóságok humanitárius szervezetekkel karöltve készülnek az újabb menekültek befogadására, jelen pillanatban további 85 ezer főnek tudnak menedéket nyújtani, de folyamatosan bővítik a menedékhelyek kapacitását.

 

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.