Kemény üzenettel érkezett Dél-Koreába Tillerson

Kilátásba helyezte a Phenjan elleni megelőző csapást. A bejelentésnek inkább diplomáciai súlya van.

Buzna Viktor
2017. 03. 17. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Véget ért a stratégiai célú türelem politikája Észak-Koreával szemben – jelentette ki Rex Tillerson. A külügyi tárca vezetője Dél-Koreában, Szöulban tartott sajtótájékoztatóján közölte: elképzelhető, hogy megelőző katonai csapásra lehet szükség Észak-Koreával szemben, ha a phenjani fegyverkezési program már olyan szintet ér el, amelyről „már úgy gondolják, hogy válaszlépést igényel”.

A bejelentésre azután került sor, hogy az egyre szélesebb körben, már Oroszország és Kína által is alkalmazott szankciók dacára Észak-Korea sikerrel folytatta nukleáris programját. Legutóbb Phenjan múlt hétfőn lőtt tesztrakétákat a Japán-tengerbe, az esetről lapunk bővebben is beszámolt.

A megelőző csapás emlegetése azonban inkább kommunikációs fronton, s nem az amerikai védelempolitikában minősül új jelenségnek. Ahogyan arra a BBC szöuli tudósítója is felhívja a figyelmet, már az Obama-adminisztráció idején sem volt kizárt a katonai fellépés lehetősége Észak-Koreával szemben. A megelőző, vagyis preemptív csapás lényege ráadásul éppen az, hogy közvetlenül az agresszor támadását megelőzendő, védelmi lépésként indul. Tekintettel arra, hogy a kommunista ország által fenyegetett ázsiai térségben jelenleg is több mint 82 000 fős amerikai katonai kontingens állomásozik – Dél-Koreában 28 500, Japánban hozzávetőlegesen 54 000 fő –, egy esetleges észak-koreai atomcsapás fegyveres megelőzése nem lenne meglepő lépés Washington részéről. A Financial Times ugyanakkor hozzáteszi, a megelőző csapást eddig okkal nem emlegette fennhangon az amerikai vezetés. A földrajzi közelség miatt ugyanis Phenjan könnyen csapást mérhet Dél-Koreára, aminek megelőzését nehéz lenne garantálni. Éppen a földrajzi közelség miatt nehéz megmagyarázni a Dél-Koreába telepített amerikai rakétavédelmi rendszer, vagyis a THAAD létjogosultságát. A papíriforma szerint ugyanis a nukleáris csapás előrejelzését és elhárítását biztosító rendszert az észak-koreai fenyegetés miatt telepíti Dél-Koreába – illetve a jövőben potenciálisan Japánba – az Egyesült Államok. Egyes vélemények szerint azonban ilyen rövid hatótávolságon a THAAD sem biztosít védelmet. Ezen a véleményen van a rakétarendszer telepítését aggályosan figyelő Kína is, Peking szerint Washington célja, hogy a THAAD segítségével utánuk kémkedjen.

Rex Tillerson azonban szöuli látogatása során megvédte a rakétavédelmi rendszert, és szükségtelennek és aggasztónak nevezte azokat a korlátozó intézkedéseket, amelyeket Kína megtorlásul vezetett be Dél-Koreával szemben. Sajtótájékoztatóján továbbá jelezte, Pekingnek inkább a szankciók szélesebb körű elfogadásával kellene nagyobb nyomást gyakorolnia Észak-Koreára. Ez a kérdés vélhetően szombaton is központi téma lesz, Tillerson ugyanis Ázsiai körútját Japán és Dél-Korea után Kínában fejezi be.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.