Londoni merénylet: egy gyanúsított maradt előzetesben

Összesen tizenegy embert tartóztattak le. Kilencet elengedtek.

MN
2017. 03. 25. 13:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Scotland Yard szombat este közölte: a merénylet után összesen tizenegy embert vettek őrizetbe, de közülük kilencet további eljárás nélkül szabadon engedtek.

Egy 58 éves birminghami férfi, akit a támadás másnapján vettek őrizetbe, továbbra is őrizetben maradt, ellene a terrorellenes törvény alapján folyik eljárás. Egy 32 éves nőt, akit Manchesterben vettek őrizetbe, óvadék ellenében szabadlábra helyeztek, de a vizsgálat az ő esetében is folytatódik.

Az előző, szombat délutáni tájékoztatás még két őrizetesről szólt és arról, hogy két nő ellen szabadlábra helyezésük mellett folyik az eljárás. Azóta az egyik őrizetest elengedték, és az egyik szabadlábon lévő nő ügyében is megszüntették a vizsgálatot.

Mark Rowley, a brit terrorelhárítás egyik legtapasztaltabb rendőre azt nyilatkozta a CNN-nek, még mindig kérdéses, hogy Khalid Masood egyedül, terrorista propaganda hatására cselekedett-e, vagy konkrét támogatást és utasítást is kapott másoktól.

Mint korábban írtuk, a brit The Guardian szerint a támadó 1964-ben, karácsonykor született. Állítólag korábban számos bűncselekmény – köztük fegyverbirtoklás és súlyos testi sértés – miatt elítélték, börtönben is volt. Meg nem erősített értesülések szerint az 52 éves férfi születési neve Adrian Elms, de a BBC arról számol be, hogy a rendőrség szerint több álnevet is használt.

A BBC úgy tudja, Khalid Masood Birminghamben bérelte ki azt a Hyundait, amellyel elkövette a merényletet. A bérlés során tanárnak mondta magát, ám valójában sosem dolgozott pedagógusként. A rendőrség közölte, Masood először 1983 novemberében rongálás miatt került a rendőrség látókörébe.

A szerdai terrorcselekményben sokan megsérültek, többségük akkor, amikor Masood járművével nagy sebességgel több mint 250 méter hosszan végiggázolt a parlament melletti Westminster híd zsúfolt járdáján.

A szombati, véglegesnek tekinthető adatok szerint ötvenen sérültek meg a támadásban, és a rendőrök által lelőtt 52 éves merénylővel, Khalid Masooddal együtt öten haltak meg. Az ötven sérült közül szombaton még tizenöten voltak kórházban.

A legutóbbi halálos áldozat, a 75 éves Leslie Rhodes csütörtök éjjel hunyt el a londoni King’s College egyetemi kórházban. A két másik civil áldozat egy kétgyermekes, 43 esztendős brit nő, Aysha Frade, illetve egy amerikai turista, Kurt Cochran.

Az áldozatok között van egy rendőr is, a 48 éves Keith Palmer, akit a támadó a parlament kapujánál megkéselt. Masoodot ezután lőtte le a parlamentnél járőröző fegyveres rendőri osztag.

A nyomozók eddig 21 helyszínen tartottak házkutatást, 2700 tárgyat foglaltak le, és nagy mennyiségű számítógépes adatot is begyűjtöttek. A Scotland Yard vizsgálja azokat a jelentéseket is, amelyek szerint Masood két perccel a támadás előtt kódolt üzenetet küldött valakinek a WhatsApp üzenő alkalmazáson.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.