Az Egyesült Királyságban született, néhány éve pedig a hatóságok előtt is ismert volt a londoni terrortámadás elkövetője – jelentette be Theresa May brit miniszterelnök csütörtökön. Mint mondta, néhány éve a brit elhárítás (MI5) vizsgálatot folytatott ellene szélsőséges nézetei miatt. A kormányfő közölte azt is, hogy a tettes – akinek a nevét még nem hozták nyilvánosságra – egyedül hajtotta végre a támadást, és nincs okuk azt hinni, hogy további merényletek következnének.
Közben nem meglepő módon az Iszlám Állam vállalta magára a felelősséget a támadásért a terrorszervezethez köthető Amaq hírügynökségen keresztül. Állításukat egyelőre nem hitelesítették.
Csütörtök délután megnevezték a szerdai támadás elkövetőjét: Khalid Masood 52 éves volt, Kentben született, és állítólag más neveken is ismerték. A Scotland Yard szerint a férfi nem állt megfigyelés alatt, és nem sejtették, hogy terrorcselekményre készül, ugyanakkor ismert volt a hatóságok előtt, hiszen korábban többször is elítélték erőszakos bűncselekmények miatt.
Az éjszaka Nagy-Britanniában nyomozással telt, ekkor próbálták meg kideríteni, hogy vajon vannak-e társai, segítői a parlamentnél szerda délután legalább három emberrel végző terroristának. Azóta azonosították az áldozatokat is. A CNN arról számolt be, hogy egy amerikai turista, Kurt Cochran, egy 43 éves tanár, Aysha Frade és a 48 éves Keith Palmer halt meg a támadásban. Palmer volt az a fegyvertelen rendőr, aki éppen a parlamentnél teljesített őrszolgálatot, és akit a merénylő leszúrt.
Korábban arról érkeztek meg nem erősített hírek, hogy az elkövető ázsiai, később arab származásúként írták le.
Úgy tűnik, hogy a terrorista úgynevezett „magányos farkas” volt, tettét egyedül hajtotta végre. Ugyanakkor sajtóinformációk szerint az ámokfutáshoz használt autóját Birminghamben bérelte, ahol és további helyeken is razziát hajtottak végre, összesen hét embert vettek őrizetbe. A támadás módjából arra lehet következtetni, hogy jól kitervelt akcióról van szó.
A tettes tehát az Iszlám Államhoz köthető korábbi terrortámadásokat másolta. Ebből indul ki a rendőrség is, azt azonban még vizsgálják, hogy kapcsolatban is állt-e a terrorszervezettel, vagy csak „ihletet merített”. Mint arra a The Guardian elemzése is rámutat, Nagy-Britanniából hiába csatlakoztak sokan Szíriában és Irakban az Iszlám Államhoz, a terrorszervezetnek nem sikerült kiépítenie túl erős hálózatot a szigetországban. Emlékeztetnek rá, hogy a 2005-ös londoni merénylet után egyetlen iszlamista terrortámadás történt az országban tegnapig, tehát az elhárítás jól működött. Ezt bizonyítja a módszer is, ellentétben a brüsszeli vagy párizsi támadásokkal, a terrorista nem jutott fegyverhez. Az effajta gázolásos merényleteket – melyek kiképzést sem igényelnek – időben megállítani nagyon nehéz, igazából csak megelőzni lehet. Hogy a tettes a terrorelhárítás látókörében volt-e, azt egyelőre nem tudni.
A mintegy negyven sérültből heten még mindig kritikus állapotban vannak, 29-et pedig kórházban tartottak. Magyar érintettről a Külügyminisztériumnak nincs tudomása.
Miközben az egész világ részvétét fejezte ki, Nagy-Britannia pedig gyászolt, és persze ellepték a világhálót az ilyenkor megszokott részvétüzenetek is, máris heves vita alakult ki arról, hogy vajon megelőzhető volt-e a támadás. Donald Trump amerikai elnök fia, Donald Trump Jr. is Twitter-üzenetben ment neki London muszlim polgármesterének, amiért korábban arról beszélt, egy ilyen nagy városban nincs mit tenni, együtt kell élni a terrorizmussal.