Nem engedték be Hollandiába a török külügyminisztert

Nem késett Erdogan reakciója: „ezek náci maradványok, fasiszták”. Válaszlépésekkel is fenyegetőzött.

MTI
2017. 03. 11. 12:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A külügyminiszter Rotterdamban az áprilisi törökországi alkotmánymódosító népszavazással kapcsolatos kampányrendezvényen vett volna részt. Ahmed Aboutaleb rotterdami polgármester korábban megtagadta az engedélyt a minisztertől, hogy felszólaljon a Recep Tayyip Erdogan államfő jogköreit jelentősen kibővítő, az elnöki rendszer bevezetéséről szóló népszavazás rotterdami kampányrendezvényén. Ennek ellenére ő el akart menni a hollandiai nagyvárosba, és „kemény politikai és gazdasági szankciókkal” fenyegetőzött, ha Hollandia ezt megakadályozza.

A holland kormány közölte, hogy a közrendre és biztonsági okokra hivatkozva vonták vissza a gép leszállási engedélyét. Hozzátették: a szankciók kilátásba helyezése teljes mértékben ellehetetlenítette, hogy észszerű megoldást lehessen találni.

Cavusoglu a múlt héten Hamburgban sem szólalhatott fel egy kampánygyűlésen. Akkor Törökország ottani konzulátusán tett látogatást. Valószínűleg Hollandiában is ezt tervezte.

Mark Rutte holland miniszterelnök szombaton azt közölte, hogy országa szerint Ankara nem tartja tiszteletben a gyülekezéssel kapcsolatos hollandiai szabályokat. Mint fogalmazott: sok Hollandiában élő töröknek joga van szavazni az április 16-ai referendumon, és a hágai kormánynak semmi ellenvetése az ellen, hogy nagygyűléseken tájékoztassák őket. „De ezek a gyűlések nem növelhetik a feszültséget társadalmunkban, és aki ilyen rendezvényt akar tartani, annak követnie kell a hatóságok utasításait, hogy a közrend és a biztonság fenntartható legyen” – húzta alá Rutte.

Nem sokat váratott magára Recep Tayyip Erdogan török elnök reagálása, aki hasonlóan fogalmazott, mint Németország esetében: „ezek náci maradványok, fasiszták” – jelentette ki. Az államfő egyúttal válaszlépésekkel fenyegetőzött.

„Megtilthatják, hogy a külügyminiszterünk odarepüljön, de lássuk, mostantól hogyan szállnak le a holland gépek Törökországban” – mondta Recep Tayyip Erdogan. Az elnök igyekezett világossá tenni, hogy nem a holland állampolgárok, hanem a diplomaták beutazásának korlátozására utal.

Délután újabb incidensre került sor, Fatma Betul Sayan Kaya családügyi miniszter Németországból közúton kívánt Hollandiába utazni, ám konvoját visszafordították Németországba – jelentette a CNN-Türk török hírtelevízió.

Az NTV holland televízió viszont azt jelentette, hogy a rendőrök nem engedték belépni a minisztert a rotterdami török konzulátusra. A miniszter Twitter-üzenetében közölte, hogy a konzulátustól 30 méterre állították meg a rendőrök. A RTV Rihnmond rádió-televíziós társaság jelentése szerint mintegy 700 török tüntető várta a miniszter érkezését a konzulátusnál zászlókkal és transzparensekkel.

A két NATO-tagország közötti feszültség újabb jelenként a török rendőrség szombaton elzárta a holland diplomáciai képviseletek be- és kijáratait – tudta meg a TASZSZ orosz hírügynökség diplomáciai forrásból.  „Biztonsági okokból elzárták az ankarai holland nagykövetség és az isztambuli főkonzulátus bejáratait és kijáratait, hasonló intézkedéseket hoztak a holland ügyvivő és a főkonzul rezidenciájánál is" – közölte a török külügyminisztérium.

A tárca azt is közölte, hogy bekérették a külügyminisztériumba a holland ügyvivőt, és közölték vele, hogy a minisztérium nem kívánja, hogy a nagykövet „egy ideig" visszatérjen állomáshelyére. „Elmagyaráztuk partnereinknek, hogy a Törökország és a hollandiai török közösség ellen hozott súlyos döntésnek komoly következményei lesznek diplomáciai, politikai, gazdasági és más téren" – áll a tárca közleményében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.