Szijjártóékat nem zavarja az aggályos múlt

Az új nagykövet Gyurcsány volt rendőrfőkapitánya, a tiszteletbeli konzul egy pénzmosásba keveredett oligarcha.

Buzna Viktor
2017. 03. 28. 6:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Továbbra is hazánk tiszteletbeli konzulja maradhat a történelem egyik legnagyobb „bankrablásában” érintett üzletember. Alfonso Yuchengco III., egy befolyásos oligarcha család tagja 1998 óta Magyarország Fülöp-szigeteki tiszteletbeli konzulja, s az is marad.

Szijjártó Péter külgazdasági és külügyminiszter tegnap ugyanis hivatalos látogatásra érkezett a Fülöp-szigetekre és ma újranyitja az 1995-ben bezárt manilai nagykövetségünket. Itt fog segítséget nyújtani majd formálisan is a régi-új tiszteletbeli konzul, akit 2013-ban Martonyi János a magyar érdemrend lovegkeresztjével tüntetett ki a két ország gazdasasági kapcsolatai terén elért eredményeiért.

A kínai bevándorlókból lett milliárdos Yuchengco família informatikai, biztosítási, építkezési és turisztikai céghálózatokat épített ki. Ám a dél-ázsiai piacokon megkerülhetetlen családi vállalkozás, a Yuchengco Group üzleti zászlóshajója a nemzetközi pénzpiacon jegyzett Rizal Kereskedelmi Bank. A pénzintézet először tavaly tavasszal került reflektorfénybe.

Akkor arról cikkezett a világsajtó, hogy ismeretlen hackerek a bangladesi központi banktól egymilliárd dollárt kíséreltek meg ellopni, végül 81 millió dollár el is tűnt a dél-ázsiai ország New York-i számláiról.

A pénz a Rizal Kereskedelmi Banknál bukkant fel, a híradások szerint az onnan felvett hatvanmillió dollárt később manilai kaszinókban mosták tisztára. A történet azonban itt nem ért véget. Az Egyesült Államok titkosszolgálati szerve, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (National Security Agency, NSA) igazgatóhelyettese, Rick Ledgett a napokban számolt be nyomozásuk eredményeiről. Eszerint a bangladesi pénzintézet ellen elkövetett támadást észak-koreai hackerek hajtották végre.

A botrány a Fülöp-szigeteken is továbbgyűrűzött. A Rizal Kereskedelmi Bankot a dél-ázsiai ország központi bankja pénzmosással vádolta meg, tavaly nyáron pedig az eddig legnagyobb, 21,3 millió dolláros pénzbírságot szabta ki rá. Ezzel azonban még jól járt a Yuchengco család, a bangladesi kormány ugyanis az ellopott összeg egészét, vagyis 81 millió dollárt kért számon rajtuk. Akkor Rodrigo Duterte, a Fülöp-szigetek elnöke lépett közbe, és ígéretet tett arra, hogy segít Bangladesnek visszaszerezni ellopott nemzeti tulajdonát.

A válságot követően a Rizal bankot Alfonso Yuchengco egyik rokona vette át. Magyarország tiszteletbeli konzulja ugyanis időközben saját vállalkozásba kezdett, a Bloomberg hírportál szerint azonban korábban a Rizal bank ügyvezető igazgatója volt, de a családi konszern, a Yuchengco Group vezetőjeként is tevékenykedett. Az ötvenes éveiben járó üzletember neve egyébként a Panama-iratok címen elhíresült, nemzetközi offshore-hálózatot felderítő független oknyomozó újságírók adatbázisában is felbukkan. (Alfonso Yuchengco személyéről megkérdeztük a Külgazdasági és Külügyminisztérium sajtóosztályát, lapzártánkig azonban nem kaptunk választ kérdéseinkre.)

A Manilába akkreditált nagykövet személye is érdekes választás. Gyurcsány Ferenc egykori országos rendőrfőkapitánya, Bencze József kapta meg ugyanis a pozíciót, ellene még 2010-ben az ügyészség hűtlen kezelés gyanújával nyomozást rendelt el. Manilai kinevezésével így a külügy folytatja azt a sajtóban korábban feltárt gyakorlatot, miszerint korábbi, bukott szocialista és liberális politikusokat a kormány diplomáciai pozíciókkal örvendeztet meg. Dobolyi Alexandra egykori szocialista EP-képviselő például moldovai nagykövet lett, Galambos Tamás, a Medgyessy- és a Gyurcsány-féle miniszterelnöki kabinet sajtófőnöke Kuvaitban alapított kereskedőházat, de külképviseleti megbízásra jelölték Eörsi Mátyás volt SZDSZ-es államtitkárt, a DK politikusát is.

De sokakban váltott ki megütközést az is, hogy Szijjártó Péter Fülöp-szigeteki látogatása során személyesen is találkozott az ország rossz hírű elnökével, Rodrigo Dutertével. A politikusra ugyanis az elmúlt időszakban a nyugati sajtóban bírálatok össztüze zúdult intézkedései miatt. Hivatalba lépése óta véres háborút hirdetett a kábítószer ellen, mely miatt már több ezren haltak meg, köztük gyerekek is. Ő maga pedig bevallotta, hogy több embert ölt meg. Duterte éles nyilatkozatairól is ismert. Korábban többeket, köztük Ferenc pápát küldte el melegebb éghajlatra, szeptemberben pedig Hitlerhez hasonlította magát.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.