Szíriában kötnek ki az óriási horvát hadiszállítmányok

Egyre több jugoszláv eredetű fegyvert ad el Horvátország a szaúdiaknak – derül ki egy oknyomozó riportból.

Földi Bence
2017. 03. 04. 11:23
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Horvátország drasztikusan növelte Szaúd-Arábiába irányuló kézifegyver- és lőszereladásait 2016-ban – derül ki a Balkáni Oknyomozó Újságíró Hálózat és a Szervezett Bűnözési és Korrupciós Újságíró Hálózat közös oknyomozó riportjából, amely a Balkan Insighton jelent meg múlt héten. A Comtrade nevű, ENSZ által vezetett kereskedelmi adatbázisra hivatkozva közölték, szomszédunk a tavalyi év első kilenc hónapjában 83 millió euró (25,6 milliárd forint) értékű, 2600 tonnás szállítmányt küldött az Öböl menti országba. A fegyvergyártó üzemekkel nem rendelkező horvátok még a délszláv háborúból raktáron maradt lőszert, rakéta- és gránátvetőket, valamint lövegeket küldtek a királyságba, amely a világ egyik legmodernebb hadseregével rendelkezik. Nemzetközi jogvédő szervezetek szerint a szaúdiaknak juttatott hadianyagok a szíriai polgárháborúban, főként a felkelők kezében kötnek ki. Ezt fénykép- és videoelemzések is bizonyították, korábban csak Horvátországban használatos modellekre bukkantak a szakértők a felvételeken.

A polgárháborút megelőző időszakban a horvát fegyverexport nem volt jelentős, évente egymillió eurós üzletről és egy évtized alatt összesen ötezer tonna eladott hadianyagról beszélhettünk. Majd elsők között küldtek fegyverszállítmányt a felkelőknek 2012 decemberében. Azóta Horvátország 126 millió euró (38,9 milliárd forint) értékben Szaúd-Arábiába szállított fegyvereket és lőszert, összesen hatezer tonnányit. Emellett ugyanezen időszak alatt a Szíriával szomszédos Jordániába is exportálta ugyanezeket 44 millió euró (13,6 milliárd forint) értékben. A horvátok 2012 óta törvényszigorítással igyekeznek elrejteni, hogy az eladott hadianyagok hová kerültek, a minisztériumok a korábbi átlátható rendszerüket felszámolták. A horvát kereskedelmi minisztérium közölte, hogy 2016-ban Szaúd-Arábiának nem értékesítettek ilyen termékeket, a gazdasági minisztérium pedig a személyes adat védelmére hivatkozó törvényre utalva tagadta meg az adatszolgáltatást, holott szakértők szerint ez a vásárló cégekre nem vonatkozik. Az ezen minisztériumhoz tartozó állami fegyverkereskedelmi hivatal pedig azt mondta, nem dolguk kideríteni, hol kötnek ki az eladott fegyverek, hiszen a szaúdiak papírokkal igazolták, hogy a rendőröknek és a védelmi erőknek vásárolták azokat.

Egy lapunknak név nélkül nyilatkozó szakértő elmondta: a legtöbb ország nem veri nagy dobra a fegyverkereskedelmi ügyleteit, de ha nagyobb, látható fegyverek – például repülőgépek, helikopterek – cserélnek gazdát, azt be szokták vallani. A szakértő kiemelte, Jugoszlávia el nem kötelezett országként jó fegyverkereskedelmi kapcsolatokat ápolt harmadik világbeli országokkal, és ezen jó viszony a ma létező államok között is fennáll. Magyarország Kalasnyikovokat és lőszert is adott a horvátoknak a délszláv háború alatt. A szakértő úgy gondolja, előfordulhat, hogy ezekből is jutott Horvátországból Szíriába, de nem valószínű. Rámutatott, bizonyos szempontból szerencsések vagyunk, hogy a varsói szerződés keretében Magyarország haditechnikai eszközöket kellett gyártson, így komolyabb fegyvergyára nem volt. Ezért aztán a térségben egyedüliként hazánk nem szállított olyan fegyvereket és lőszereket Jordániába és Szaúd-Arábiába, amelyek esetleg a szíriai konfliktusban köthettek volna ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.