Szmogot és halált importálna Kínából Trump?

A Nature-ben közölt kutatásból megtudhatjuk, hány kelet-európait öl meg a nyugati konzumkultúra.

Buzna Viktor
2017. 03. 30. 12:42
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Alig száradt meg a tinta Donald Trump klímavédelmi szempontokat sutba vágó, Energiafüggetlenség című rendeletén, a brit Nature folyóirat máris előállt a környezetszennyező nyugati civilizáció újabb, eddig nem részletezett bűnével. Steven Davis, a Kaliforniai Egyetem kutatójának tanulmánya ugyanis állítja: az amerikai és európai konzumkultúra évente mintegy százezer embert öl meg Kínában. A nyugaton is fogyasztott javak előállítása súlyos környezetszennyező hatással jár, aminek az ázsiai ország issza meg elsősorban a levét.

– Amikor látjuk azokat a képeket a borzasztó pekingi szmogról, hajlamosak vagyunk ujjal mutogatni rájuk, mondván, el kellene takarítaniuk a szemetet. Ez azonban kicsit igazságtalan, hiszen amikor bemegyünk egy áruházba és veszünk mondjuk egy kerti széket, talán pár centtel kevesebbet fizetünk, de ezért cserébe Kínában emberek halnak meg – mondja a tudományos kutatást jegyző Steven Davis a Nature által közölt összeállításban.

Persze nem most írtak először emberi életeket a nyugati életmód számlájára, a Kaliforniai Egyetem azonban részletekbe menően modellezi, a károsanyag-kibocsátás hol és mennyi áldozatot szedett. Davisék egy 2007-es adatgyűjtés során a szennyezettség vándorlását és az ehhez a folyamathoz köthető haláleseteket vizsgálták. A most publikált elemzés szerint a világon tíz évvel ezelőtt 3,45 millió embernek kellett meghalnia a szennyezett levegő miatt, s figyelemre méltó az is, hogy az így elhunytak 22 százaléka olyan fogyasztási termékek előállítása miatt vesztette életét, amelyeket máshol értékesítettek.

A tanulmány szerint a nemzetközi kereskedelem által a szennyezés is globálissá vált. Vagyis nem csak a kínaiak isszák meg a fogyasztásból eredő szennyezés levét, de a légkörben vándorló káros anyagok eljutnak a szomszédos országokba és kisebb részt a notórius fogyasztókhoz is, mint Európa vagy az Egyesült Államok. Az elemzés szerint a 2007-es évben Kínában kibocsátott szennyezés több mint 1 millió embert ölt meg a világon, 63 ezer haláleset az ország határain kívül történt. Háromezer fő hunyt el az Egyesült Államokban és Nyugat-Európában, de a kelet-közép-európai népek is a „halállistán” vannak. A Kínában kibocsátott káros anyagok térségünkben egyetlen év alatt 1279 életet követeltek.

Davis csoportja azonban kiszámolta azt is, hogy az egyes térségekben elfogyasztott javak közvetetten hány ember életét követelték a világ egyéb régióiban. A Nature honlapjára feltöltött táblázatokból ezért az is kiderül, mekkora áldozatot hozott térségünk például az amerikai fogyasztás oltárán. Az Egyesült Államokban eladott javak közvetetten 5275 ember halálát okozták Kelet-Európában. Ennél jóval magasabb a nyugat-európai fogyasztás térségünkre gyakorolt pusztító hatása. 57 554 kelet-európait „ölt meg” a nyugat-európai fogyasztói társadalom, amire a földrajzi közelség ad magyarázatot. Ugyanakkor hiába a kis távolság, mi jóval kevésbé vagyunk mérgezőek nyugati szomszédainkra nézve. 2007-ben a kelet-európai fogyasztói társadalom miatt valamivel több mint 16 ezer nyugat-európai hunyt el.

Ahogyan azonban arra Davis is felhívja a figyelmet, a károsanyag-kibocsátás legnagyobb vesztese Kína. Az ott kibocsátott szennyező anyagok 96,5 százaléka az ott élőket mérgezi, és a szmog minden évben egyre több embert öl meg. A 2007-ben felvett adatok 994 ezer áldozatról szólnak, a tíz évvel későbbi, legfrissebb becslések azonban már 1,6 milliós számot emlegetnek.

– Mi történik tehát, ha Trump beváltja a kampányígéretét és visszacsalogatja a Kínába telepített amerikai gyártósorokat? – teszi fel a kérdést cikkében a Nature. Davis szerint jó esély van rá, hogy a szennyezettség okozta halálesetek száma az Egyesült Államokban jelentősen emelkedjen.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.