Vizsgálat a WikiLeaks-szivárogtatás miatt

Megpróbálják kideríteni, hogyan kerültek az adatok a szervezet birtokába.

MNO
2017. 03. 08. 18:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Szövetségi bűnügyi nyomozás indul a keddi WikiLeaks-szivárogtatással kapcsolatban azt követően, hogy a nemzetközi nonprofit szervezet több mint nyolcezer oldalon tette közzé, milyen módszerekkel képes a lehallgatásra az amerikai Központi Hírszerző ügynökség (CIA) – közölték amerikai tisztviselők a CNN-nel.

A nyomozás kiterjed annak vizsgálatára, hogyan kerültek a WikiLeaks birtokába a dokumentumok, átadhatta-e azokat CIA-alkalmazott vagy egy közvetítő személy a szervezetnek. Azt is megpróbálják kideríteni, vannak-e még a WikiLeaksnél olyan iratok, amelyek akár még nyilvánosságra is kerülhetnek. Amerikai tisztviselők szerint az eddig közzétett dokumentumok nagyrészt eredetiek, bár még nem egészen biztos, hogy a kiszivárogtatott iratok valamelyikét módosították-e.

A legnagyobb aggodalmat mégis csak az jelentené, ha a WikiLeaks nyilvánossá tenné azt a számítógépes kódot, amellyel a műveleteket végezték, mert akkor más hackerek is felhasználhatnák azt, hatalmas károkat okozva. A tisztviselők azt is megjegyzik, hogy a kiszivárogtatott dokumentumokban szereplő, a tengeren túli célpontok ellen irányuló hírszerzési folyamat teljesen törvényes módon történt.

Korábban megírtuk, hogy a CIA virginiai Kibernetikai Hírszerzési Központjából származó adatok tanúsága szerint az illetéktelen beavatkozás civilek mobiltelefonjának feltörésétől önjáró autók vezérlésének átvételéig terjedt. 

A 8761 oldalnyi adatbázis 7-es széf 1. rész (Vault 7 part 1) alatt látott napvilágot, amely azt sejteti, egy szivárogtatássorozat kezdetén állunk és további információk is várhatók.

Julian Assange, a WikiLeaks alapítója a Twitteren azt üzente, ez a történelem legnagyobb kiszivárogtatása a hírszerzés területén. Az adatbázis a WikiLeaks szerint már egy ideje keringett amerikai adatbányászok körében, de „sajtó alá” most a szivárogtató portál rendezte.

Az egyik lényeges megállapítás, hogy Edward Snowden, a Nemzetbiztonsági Ügynökség (NSA) egykori alkalmazottjának szivárogtatása után a kormányzat nem tartotta be ígéretét, és a szoftverfejlesztő óriáscégekkel nem osztott meg minden, a rendszerfejlesztések során észlelt hibát. Az így keletkezett „informatikai réseket” pedig a maga hasznára tudta fordítani, vagyis felettük csak a hírszerzés rendelkezhetett. 

A szivárogtatásra gyorsan reagált a legnagyobb techvállalatok többsége: az Apple hangsúlyozta, hogy az IOS-operációs rendszer Wikileas-anyagban jelzett hibáit már javították - a biztonság kulcsa ebben az esetben is a frissítések folyamatos letöltése, felhasználóik 85 százaléka pedig naprakész és biztonságos IOS-t használ.

A Samsung – aminek F8000-es sorozatjelű tévéit az MI5 brit titkosszolgálat állítólag sikeresen hackelte meg egy USB-alapú behatolással - már szűkszavúbban válaszolt. Mint közleményükben írták, figyelemmel követik az ügyet, a felhasználók magánszférájának biztosítása pedig kiemelt fontosságú számukra. Hasonlóan válaszolt a Microsoft szóvivője is. A Lynux szerint nem meglepő, hogy egy ilyen, világszinten ismert operációs rendszert több ország titkosszolgálata is próbál meghackelni, de naprakészen javítják rendszerük esetleges hibáit, írja a BBC.

A Google ugyanakkor nem akarta kommentálni azt értesülést, hogy a CIA képes volt megfertőzni és felügyelni Android-készülékeket, úgynevezett nulladik napi támadások során - vagyis akkor, amikor az operációs rendszer esetleges hibáiról talán még a fejlesztő sem tudott.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.