A Törökországba szállítottak közül elhunyt 3 áldozat boncolása során bebizonyosodott, hogy vegyi fegyverrel hajtottak végre támadást kedden az északnyugat-szíriai Idlíb tartomány Han Sejkún településén – írta a Millyet című török napilap jelentése alapján az MTI. Bekir Bozdag török igazságügyi miniszter szerint az érintettek fojtogató gáz következtében vesztették életüket, tüdejükben súlyos ödéma található.
Az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja szerint szerdára hetvenkettőre emelkedett a feltételezett vegyifegyver-támadás halálos áldozatainak száma, ugyanakkor a szíriai hadsereg tagadta a vegyi fegyverek alkalmazását. Damaszkusz hivatalos közlése szerint csakis hagyományos fegyvereket vetettek be, ám az egyik támadásban megsérült egy, a lázadók birtokában lévő, vegyi fegyvert tartalmazó tartály.
Noha az emberéletekért a szíriai rezsimet tették felelőssé, Sean Spicer, a Fehér Ház szóvivője egyértelműen arra utalt, hogy Obama kormányának határozatlansága és tétlensége miatt következett be a támadás. Spicer ugyanakkor felhívta a figyelmet arra, hogy habár a korábbi amerikai elnök még 2012-ben azt mondta, elejét kell venni a vegyi fegyveres akcióknak, mégsem tett semmit ez ügyben. A szóvivő még annyit elárult, hogy Donald Trump már értekezett a támadásról a nemzetbiztonsági tanáccsal.
Eközben Oroszország helyettes ENSZ-nagykövete is Barack Obama volt amerikai elnököt tette felelőssé a Szíriában történt vegyifegyver-támadásokért.
Az Egyesült Államok szerint a szíriai légierő szarinnal bombázta Han Sejkún környékét. Ezzel szemben Moszkva azt állítja, hogy a kormányerők a felkelők egy nagy fegyverraktára ellen hajtottak végre légicsapást, amelynek területén olyan műhelyek voltak, ahol mérgező anyagokkal töltött tüzérségi lövedékeket állítottak elő. Oroszország szerint innen szabadulhattak el a harci gázok. Donald Trump szerdán elítélte a „szörnyű támadást”. Az amerikai elnök közölte, az Aszad-rezsim ilyen akcióit „nem lehet tolerálni”, és a vegyi támadás megváltoztatta a Szíriáról kialakított képét.