„A vegyifegyver-támadás valószínűségét növeli a külső sérülések hiánya és az egymást gyors ütemben követő tünetek hasonlósága, amelyek végén a halál leggyakoribb oka a fulladás” – írta a WHO, amelynek szakértői ennek megfelelően állapították meg a kezelés mikéntjét.
Az Orvosok Határok Nélkül nevű segélyszervezet ugyancsak arról számolt be, hogy egy kórházban nyolc embert ilyen vegyi fegyverek használata után jellemző tünetekkel kezelnek – írja a Guardian. A térségben a hírek szerint kevés kórházban adottak a körülmények ahhoz, hogy megfelelően kezeljék a vegyi támadásokkal összefüggő eseteket, és nem rendelkeznek elegendő oxigéntartállyal.
Szerdára hetvenkettőre emelkedett a keddi feltételezett vegyifegyver-támadás halálos áldozatainak száma az észak-szíriai Han Sejkun településén – állította a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerdán. Más források korábban száznál több halálos áldozatot említettek. Az OSDH úgy tudja, hogy húsz gyerek és 17 nő van a 72 halott között. Az Egészségügyi Világszervezet tudomása szerint 70 ember életét követelte a támadás.
A szíriai hadsereg nyilatkozatban tagadta vegyi fegyverek alkalmazását. Damaszkusz hivatalos közlése szerint csakis hagyományos fegyvereket vetettek be, ám az egyik támadásban megsérült egy, a lázadók birtokában lévő, vegyi fegyvert tartalmazó tartály – írja az MTI.
A nemzetközi közösség több tagja mindazonáltal a keddi támadást Damaszkusz számlájára írja.
2013-ban a megállapodás keretében felszámolták a vegyifegyver-arzenált előállító infrastruktúra döntő többségét, de Szíria az utóbbi hónapokban az izraeli szakértők szerint megpróbálja újjáépíteni a vegyi fegyverek fejlesztéséért felelős tudományos szervezetét, és igyekszik újraindítani ezen fegyverek gyártását.
Rex Tillerson amerikai külügyminiszter közleményben sürgette Oroszországot és Iránt már kedden, a szíriai Idlíb tartományban történt gáztámadást követően, hogy gyakoroljon nyomást a damaszkuszi kormányra. Az amerikai diplomácia irányítója hangsúlyozta, hogy Bassár el-Aszad szíriai elnöknek el kell számolnia a rendszere által végrehajtott gáztámadással. Hozzátette, hogy mind Oroszország, mind Irán – mint az Asztanában kialkudott tűzszünetért garanciát vállaló két állam – erkölcsi felelősséggel is tartozik a gáztámadásért.
Tillerson a jövő héten Moszkvába látogat, ahol várhatóan szintén napirendre kerül a szíriai helyzet.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa szerdán rendkívüli ülésen ítélte el a támadást.
Később Marija Zaharova orosz külügyi szóvivő közölte, Oroszország számára jelenlegi formájában teljességgel elfogadhatatlan az ENSZ Biztonsági Tanácsában a szíriai vegyifegyver-támadással kapcsolatban beterjesztett határozattervezet, Moszkvának konkrét javaslatai vannak azzal kapcsolatban.
„Nem gondoljuk, hogy célravezető lenne a jelenlegi formájában elfogadni a határozatot” – mondta Zaharova. A szóvivő az incidens körülményeinek részletes kivizsgálását sürgette. Megjegyezte, hogy a szakértők között nem kellene meghatározó számban nyugatiaknak lenni, akik számára a legfontosabb szempont Szíriában Bassár el-Aszad szíriai elnök megdöntése. Kifogásolta, hogy a határozattervezet kizárólag nyugati támogatásban részesülő szervezetektől származik.
Az BT-nek egy amerikai–brit–francia szövegezésű határozattervezetről kell döntenie, amely elítélné a támadást, és vizsgálatot rendelne el. Oroszországnak a testületben vétójoga van.
Szergej Lavrov orosz külügyminiszter szerdán kijelentette, hogy Moszkvának Aszad elnök rendszerével kapcsolatos álláspontja változatlan. Lavrov kitért annak a kérdésnek a megválaszolása elől, hogy miként hat majd ki az incidens az orosz–amerikai kapcsolatokra. Szíria ügye mindenesetre fontos helyen szerepel a jövő heti moszkvai külügyminiszteri tárgyaláson.
Elfogadhatatlannak nevezte a szíriai Idlíb tartományban végrehajtott légicsapást Ferenc pápa szerdán a Szent Péter téri általános audiencián, békét és humanitárius segítséget sürgetve a térség számára. Ferenc pápa kijelentette, hogy „elborzadva” követi a Szíriában zajló eseményeket, és határozottan elítéli az Idlíb térségében történt „elfogadhatatlan tömeggyilkosságot”, amelyben több tucat ember halt meg, közöttük gyermekek is. A katolikus egyházfő hozzátette, imádkozik az áldozatok családtagjaiért.