Miközben a nemzetközi tudományos élet szolidaritásáról biztosítja a budapesti CEU-t, a német liberális szabad demokraták (FDP) szászországi szervezete inkább előnyt lát a történésekben. Torsten Herbst, az FDP szászországi főtitkára ma azt nyilatkozta a sajtónak, hogy „Orbán Viktor kísérlete a számára kellemetlen és magánpénzből fenntartott CEU egyetem elűzésére óriási esély lehet Szászországnak”. A liberálisok szerint a szász kormánynak mindent meg kell tennie azért, hogy a CEU – amelynek budapesti távozását majdnem tényként kezelik – Drezdában vagy Lipcsében kezdje újra a tevékenységét.
A bécsi liberálisok (NEOS) sem búslakodnak sokáig a CEU elleni támadások miatt, inkább ők is megragadnák az alkalmat, hogy az osztrák fővárosba hozzák a részben Soros György finanszírozta egyetemet. Beate Meinl-Reisinger, a NEOS bécsi elnöke szerint Bécs „a keleti és a nyugati világok összekötője”, azaz nemcsak földrajzi helyzete, de történelme miatt is a legideálisabb hely lenne a CEU-nak. A NEOS politikusa is – mint a szász FDP – „óriási esélyt” lát ezért a CEU esetleges budapesti megszűnésében. Korábban már az osztrák rektori konferencia elnöke, Oliver Vitouch is arról beszélt: Ausztria várja a CEU-t.
Ha Orbán Viktornak valóban sikerül elüldöznie az egyetemet, jelentkezők bőven akadnak, akik befogadnák a CEU-t. Vilnius polgármestere elsőként ajánlotta fel városát, ahol már eleve működik egy belorusz egyetem, amelyet Alekszander Lukasenka űzött el. Vilnius mellett Arad polgármestere is kész akár még épületeket is adni a CEU-nak, ha hozzájuk költözik. Az MTI híradása szerint pedig Christian Kern osztrák kancellár már meg is kereste Soros Györgyöt. A balliberális Der Standard napilapban Eric Frey azonban vezércikkben nevezte károsnak az ilyen üzeneteket: szerinte a CEU-nak mindenképp Budapesten, Prágában vagy Varsóban lenne a helye.