„Az Európai Unió együtt fog működni az Egyesült Államokkal a szíriai brutalitás felszámolásán\" – üzente Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, aki most Donald Trump amerikai elnökhöz hasonlóan szintén a Twitteren osztotta meg gondolatait.
Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki, amely szerint Washington arról tájékoztatta az EU-t, hogy a „korlátozott” légicsapások célja az volt, hogy elrettentsen az újabb gáztámadásoktól- írja az MTI.
A brüsszeli testület vezetője határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát, és leszögezte, hogy erre választ kell adni, ezért „megérti\" az elrettentő lépéseket. „Világos a különbség a katonai célpontokra irányuló légicsapások között és a civilek elleni vegyifegyver-támadások között\" – fogalmazott.
„Meg kell kettőzni az erőfeszítéseket a szíriai erőszakspirál felszámolása és a tartós béke megteremtése érdekében\" – hangsúlyozta.
Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azon véleményének adott hangot, hogy a történtekért a szíriai rezsimet terheli a teljes felelősség. „A vegyi fegyverek bárminemű használata elfogadhatatlan, nem maradhat következmények nélkül, az elkövetőket pedig felelősségre kell vonni\" – közölte.
Hozzátette, az észak-atlanti szövetség szerint a vegyi fegyverek használata fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra.
Az Egyesült Államok masszív rakétatámadást intézett manőverező robotrepülőgépekkel péntek hajnalban a szíriai Homsz egyik légibázisa ellen, megtorlásul a keddi feltételezett vegyifegyver-támadásért.
Ausztrália, Franciaország, Lengyelország, Törökország, Szaúd-Arábia és Japán helyeselte, Oroszország és Irán viszont élesen elítélte az amerikai akciót.
Moszkva válaszként felfüggesztette a szíriai légtér biztonságos használatáról szóló orosz–amerikai együttműködést. A döntés értelmében a két nagyhatalom légiereje ezentúl nem tájékoztatja egymást a tervezett szíriai berepülésekről és hadműveletekről – ez pedig növeli egy félreértésből adódó orosz–amerikai összecsapás kockázatát is.