Az Európai Tanács és a NATO is jogosnak tartja az amerikai csapást

Az Európa Unió segít majd az Egyesült Államoknak, hogy véget vessen a szír mészárlásoknak – üzente Donald Tusk.

MN
2017. 04. 07. 12:07
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

„Az Európai Unió együtt fog működni az Egyesült Államokkal a szíriai brutalitás felszámolásán\" – üzente Donald Tusk, az Európai Tanács elnöke, aki most Donald Trump amerikai elnökhöz hasonlóan szintén a Twitteren osztotta meg gondolatait. 

Később Jean-Claude Juncker, az Európai Bizottság elnöke közleményt adott ki, amely szerint Washington arról tájékoztatta az EU-t, hogy a „korlátozott” légicsapások célja az volt, hogy elrettentsen az újabb gáztámadásoktól- írja az MTI.

A brüsszeli testület vezetője határozottan elítélte a vegyi fegyverek használatát, és leszögezte, hogy erre választ kell adni, ezért „megérti\" az elrettentő lépéseket. „Világos a különbség a katonai célpontokra irányuló légicsapások között és a civilek elleni vegyifegyver-támadások között\" – fogalmazott.

„Meg kell kettőzni az erőfeszítéseket a szíriai erőszakspirál felszámolása és a tartós béke megteremtése érdekében\" – hangsúlyozta.

Jens Stoltenberg NATO-főtitkár azon véleményének adott hangot, hogy a történtekért a szíriai rezsimet terheli a teljes felelősség. „A vegyi fegyverek bárminemű használata elfogadhatatlan, nem maradhat következmények nélkül, az elkövetőket pedig felelősségre kell vonni\" – közölte.

Hozzátette, az észak-atlanti szövetség szerint a vegyi fegyverek használata fenyegetést jelent a nemzetközi békére és biztonságra.

Az Egyesült Államok masszív rakétatámadást intézett manőverező robotrepülőgépekkel péntek hajnalban a szíriai Homsz egyik légibázisa ellen, megtorlásul a keddi feltételezett vegyifegyver-támadásért.

Ausztrália, Franciaország, Lengyelország, Törökország, Szaúd-Arábia és Japán helyeselte, Oroszország és Irán viszont élesen elítélte az amerikai akciót.

Moszkva válaszként felfüggesztette a szíriai légtér biztonságos használatáról szóló orosz–amerikai együttműködést. A döntés értelmében a két nagyhatalom légiereje ezentúl nem tájékoztatja egymást a tervezett szíriai berepülésekről és hadműveletekről – ez pedig növeli egy félreértésből adódó orosz–amerikai összecsapás kockázatát is.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.