Behúzták a vészféket a német bevándorlásellenesek

Szélsőjobboldaliság helyett egyértelműen neoliberális irányba nyitott az Alternatíva Németországnak.

Techet Péter
2017. 04. 23. 14:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Több ezer fővel szállt ki a hétvégén a rendőrség Kölnben. A rajnai városban tartotta ugyanis a kongresszusát a bevándorlásellenes Alternatíva Németországnak (AfD) párt, amely ellen helyi antifasiszta és katolikus szervezetek tízezernyi embert szólítottak az utcákra. De nemcsak az utcákon volt dühös a hangulat, hanem az AfD kongresszusán is. Frauke Petry pártelnök képtelen volt a küldöttekkel elfogadtatni egy nyilatkozatot, amely elítélte volna a párton belüli szélsőjobboldali folyamatokat. Petry már a hétvégi kongresszus előtt visszavonulót fújt. Bejelentette, hogy hiába ő a párt elnöke, a szeptemberi parlamenti választáson nem kívánja az AfD listáját vezetni.

Petry 2015 nyarán került az AfD élére: az addigi elnökkel, a konzervatív professzor Bernd Luckével szemben Petryt éppen azon szélsőjobboldali körök emelték pajzsra, amelyeknek ma már ő sem elég radikális. Egy teljes szélsőjobboldali fordulat azonban a párt érdekei ellen hatna. A kölni, liberális Német Gazdasági Intézet (DIW) márciusi felmérése szerint az Alternatíva Németországnak szavazóinak többsége a német átlagnál gazdagabb és tanultabb, a polgári híveket a párt szélsőséges megnyilatkozásai azonban elriaszthatják. Számosan közülük, még ha elégedetlenek is Angela Merkellel, visszamentek a Kereszténydemokrata Unióhoz (CDU). Az AfD népszerűsége év eleje óta stabilan tíz százalék alá zuhant, ezzel párhuzamosan pedig a CDU–CSU visszavette az elsőségét. A Bild am Sonntag szerint Angela Merkel pártjára harminchat százalék szavazna, a Németországi Szociáldemokrata Pártra (SPD) csak harmincegy.

Az AfD ezért a hétvégi kongresszusán végül behúzta a vészféket, és a szélsőjobboldaliság helyett egyértelműen neoliberális irányba nyitott: a konzervatív Alexander Gauland mellett a neoliberális Alice Weidel leszbikus üzletasszonyt választotta listavezetőjévé. Weidel jelölése egyértelmű üzenet, hogy Frauke Petry alakulata a piacpárti fundamentalizmus mellett kötelezte el magát. A párt az Európai Uniót is azért támadja, mert az korlátozná a versenyt. A bevándorlás mellett így a jóléti állam kerül az AfD őszi választási kampányának célkeresztjébe. Az Alternatíva Németországnak korábban szerette önmagát a kisemberek védelmezőjeként megjeleníteni, ez azonban sem a tényleges szavazóinak élethelyzetével, sem a párt programjával nem állt összhangban.

A baloldalnak ez jelentős esély lehet, hogy visszaszerezze ugyanennek a rétegeknek a szimpátiáját. A szociáldemokraták baloldali fordulatát azonban a párt természetes szövetségese, a Zöldek nem követi. A balliberális környezetvédők nem találják a helyüket Angela Merkel és a szocdem Martin Schulz harcában. A Zöldek hagyományosan baloldalinak számít, de az utóbbi időben a CDU–CSU-val való együttműködést se utasítja el. Baden-Württembergben a zöld tartományi miniszterelnök a CDU-val kormányoz együtt, Hessen tartományban pedig szintén a kereszténydemokraták és a Zöldek koalíciója irányít. Az országos politikában Angela Merkel a szigorodó bevándorláspolitikáját, a felgyorsított kiutasításokat sokszor éppen a Zöldek szavazataival tudja keresztülvinni. Noha a párt szavazói ma már nem baloldali hippik, mint az alakuláskor a nyolcvanas években, a jobbra tolódás a bázisnak nem tetszik: a Zöldek népszerűsége folyamatosan zuhan, s egyesek szerint már a parlamentbe jutás is kétséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.