Az újabb párizsi terrortámadás alighanem az iszlámellenes Marine Le Pennek hozhat újabb támogatókat, bár a Nemzeti Front jelöltje még így sem nevezhető a vasárnapi francia elnökválasztás első körében a legfőbb esélyesnek. Kérdés, hogy a legutóbbi merénylet változtathat-e a mostani felálláson, amely alapján a radikális politikus mindig kissé leszakadt Emmanuel Macrontól – lévén az embereket a gazdasági kérdések kezdték jobban érdekelni.
Le Pen programja biztonsági kérdésekben meglehetősen határozott, ötezer új rendőrt alkalmazna, kilépne a szabad határátlépést jelentő schengeni övezetből, valamint megfosztaná francia állampolgárságuktól azokat a bűnözőket, akiknek van másik állampolgárságuk is, egyben kiutasítaná az országból a terrorgyanús személyeket. „Az iszlamizmus szörnyű, kizárólagosságra törő ideológia, amely hadat üzent nemzetünknek” – közölte Le Pen a támadás után.
A csütörtök esti támadás után a francia elnökválasztás vasárnapi első körére készülő jelöltek egyébként sorra mondták le pénteki kampányrendezvényeiket, a fő esélyesek közül csak a szélsőbaloldali Jean-Luc Mélenchon folytatta programját. Az eddig főleg a gazdasági kérdésekkel törődő Emmanuel Macron független jelölt, és győzelme esetén egy Iszlám Állam-ellenes, titkosszolgálatokat koordináló munkacsoport felállítását ígérte.
Van azonban, aki szerint a támadásnak nem lesz érdemi hatása a voksolásra. Bruno Cautres, a Cevipof nevű agytröszt szakértője például arról beszélt, hogy mindössze napokkal a szavazás előtt a támadás már aligha hoz eget rengető változást, a hónapokig tartó kampány során gyakorlatilag már mindenki megtalálta a számára szimpatikus jelöltet. Az viszont szerinte is lehetséges, hogy a merénylet olyan bizonytalanokat is a szavazókörökbe csábíthat, akik ugyan szimpatizálnak Le Pennel vagy a szintén szigorú reformokat ígérő Francois Fillonnal.
Az különösen érdekes, hogy kire szavaz majd a Franciaországban élő mintegy hatmillió muszlim. Bár a legutóbbi, 2012-es választáson elsöprő többségük, közel 90 százalékuk a végső győztes szocialista Francois Hollande-ra voksolt (Nicolas Sarkozy volt a második legnépszerűbb), a kormányzó párt lebőgése miatt most rengeteg közöttük a bizonytalan. A Politico összeállításának tanúsága szerint most Mélenchon tűnik a legnépszerűbb jelöltnek a muszlimok között, a szélsőbaloldali jelölt ráadásul nagy hajrát nyitott, és mostanra már mindenki elismeri, hogy a korábban lemaradó politikussal számolni kell.
Nem meglepő, hogy az iszlám hívők a szocialistákból történő kiábrándulás után Mélenchont „találták meg”. A közösség hagyományosan baloldali beállítottságú, hiszen egyrészt ez az oldal képviseli leghangosabban az antirasszizmus eszméjét, másrészt a XX. század folyamán érkező bevándorlók többsége a munkásosztályba integrálódott.
Az Ifop közvélemény-kutató intézet legutóbbi, minden francia választót érintő felmérése szerint egyébként továbbra is Emmanuel Macron vezeti a népszerűségi listát, 24 százalékon áll, őt Le Pen követi 22,5 százalékkal. A harmadik helyen a köztársaságiak korrupciós botrányok miatt visszacsúszott jelöltje, Francois Fillon áll 19,5 százalékkal, a negyedik pedig, 18,5 százalékkal Jean-Luc Mélenchon.
Közben kiderült, hogy a Champs-Élysées-n csütörtök este egy rendőrrel végző, kettőt megsebesítő támadó egy muszlim, aki az Iszlám Állam nevében cselekedett. Ráadásul a 39 éves, Karim Cheurfiként azonosított férfira illik a radikalizálódott elkövető tipikus profilja: börtönviselt – a kétezres években ítélték el, mert rendőrökkel keveredett tűzharcba –, és Párizs egyik lepusztult keleti elővárosában, Chelles-ben élt. A kampány utolsó hónapjaiban a terrorellenes küzdelem helyett inkább a gazdasági kérdések, valamint a munkanélküliség letörése érdekelte a választókat, a Párizs szívében elkövetett merénylet azonban könnyen visszafordíthatja ezt a folyamatot.