A szíriai polgárháború történetének eddigi legbrutálisabb és legtöbb áldozattal járó gáztámadását követték el kedden az Idlíb tartománybeli Han Sejkun településen: a légi csapásban eddig hetvenketten vesztették életüket, az áldozatok között húsz gyerek és tizenkét nő is van a londoni székhelyű Emberi Jogok Szíriai Megfigyelőközpontja (OSDH) szerint.
Más források – mindenekelőtt a Mentő- és Segélyszervezetek Szövetsége (UOSSM) elnevezésű, Szíriában kórházakat finanszírozó, de párizsi székhelyű szervezet – már korábban száznál több halálos áldozatot említettek. Szerdán ráadásul újabb légi csapások érték a térséget, bár a helyi polgári védelem állítja, ezek már nem jártak további áldozatokkal az MTI összefoglalója szerint.
Jogvédők úgy vélik, vagy a szíriai, vagy az orosz légierő hajtotta végre a támadást. Boris Johnson brit külügyminiszter szerint pedig egyértelmű, hogy a szír hadsereg vegyi fegyvert vetett be a saját népe ellen – írja a BBC.
A vádakat mind az orosz, mind a szír védelmi tárca cáfolta – sőt orosz oldalról most azt állítják, hogy a szír légierő valóban a felkelők egyik fegyverraktárát bombázta Han Sejkunban, és az ott tárolt vegyi anyagok elszabadulása okozott tömeges gázmérgezést a településen.
Az ENSZ Biztonsági Tanácsa francia és brit felvetésre szerdán rendkívüli ülést tart a gáztámadásról; Matthew Rycroft, az Egyesült Királyság ENSZ-nagykövete egyértelműen háborús bűnnek nevezte a keddi támadást, és kérte az ENSZ BT egyes tagjait – köztük az orosz felet –, hogy ne védjék a védhetetlent, vétóikkal ne akadályozzák a tanács munkáját az ügyben.