Miért van az, hogy Frank-Walter Steinmeier német államfőtől Angela Merkelen át az Európai Néppártig mindenki képes volt felemelni a hangját a CEU-ügyben Orbán Viktorral szemben, de a magyarországi multik csendben lapulnak? – veti a cégek szemére a hallgatást a Washington Post hasábjain Wolfgang Reinicke, a CEU egykori dékánja és Thorsten Benner, a Globális Közpolitikai Intézet (GPPI) igazgatója. A két neves német politológus felhívja rá a figyelmet, hogy a magyar miniszterelnök nacionalista és antiglobalista retorikája ellenére vörös szőnyeget terített le az ipari cégek számára, nem csoda, hogy a szektor 75 százalékát külföldi cégek adják. A cikk emlékeztet rá, hogy
csak a német cégek 174 ezer embert foglalkoztatnak Magyarországon.
Az Audi autógyár például az országban a második legnagyobb munkaadó, amit a magyar kormány is pontosan tud. Orbán Viktor 2014-ben például úgy nyilatkozott: „Magyarország ma elképzelhetetlen az Audi jelenléte nélkül.” Mire Rupert Stadler, a cég igazgatótanácsának elnöke úgy válaszolt: „Itthon érezzük magunkat az országukban.” Csakhogy a politológusok szerint éppen az effajta nyilatkozatok azok, amelyek legitimálják Orbánt, és éppen ezért ezek a cégek társak az autoriter rendszer kiépítésében.
Reinicke és Benner ezért felszólítja a magyarországi nemzetközi vállalatokat, hogy ne hunyják be a szemüket a történések előtt, vállaljanak nagyobb szociális felelősséget, és emeljék fel a hangjukat Orbán tekintélyelvű rendszere, a független civil társadalmat és a médiát érő támadásai ellen. Mint írják, az Audihoz és a Daimlerhez hasonló cégeknek meg kell hallaniuk kérdést: „Hányadán álltok Orbán illiberális államával?”