Hazafelé, Nampo kikötőjébe tartanak az észak-koreai kereskedelmi flotta hajói – mutatják a nyilvánosan elérhető hajózási adatok. A legtöbb hajó megrakottan tart haza, ami nagyon rossz hír az elszigetelt, diktatórikus rezsimnek.
A kínai kormány ugyanis – reagálva Phenjan rakétakísérleteire – még február végén megtiltotta Észak-Korea legfőbb exportcikkének, a szénnek a bevitelét az országba. Egy múlt heti vámrendeletben pedig azt is előírta, hogy a kínai cégeknek vissza kell küldeniük a már megrendelt – a Reuters adatai szerint kétmillió tonnára rúgó – szénszállítmányokat.
A rendelet a Reuters kereskedelmi forrásai szerint pont aznap jelent meg, amikor Hszi Csin-ping kínai államfő Floridában tárgyalt Donald Trump amerikai elnökkel egyebek mellett az észak-koreai helyzetről. A kínai hatóságok hivatalosan nem reagáltak a hírügynökség kérdéseire.
Az amerikai diplomácia erős nyomást gyakorolt Pekingre, hogy vesse be befolyását az észak-koreai rezsimmel szemben.
Közben Rex Tillerson külügyminiszter nem zárta ki annak lehetőségét sem, hogy katonai csapást mérjenek Észak-Koreára. Ennek nyomatékosítására egy haditengerészeti csapásmérő egység indult a Koreai-félsziget felé.
Észak-Korea az egyik legjelentősebb beszállítója Kínában az acélgyártáshoz használt úgynevezett kokszszénnek. A kieső mennyiséget a kínai cégek elsősorban az Egyesült Államokból pótolhatják, ami pont kapóra jönne a Trump-adminisztrációnak, amely újra akarja indítani az ország szénbányászatát.
Észak-Korea minden bizonnyal rendelkezik nukleáris fegyverrel, és olyan rakéták kifejlesztésén fáradozik (eddig sikertelenül), amelyekkel elvileg elérheti az Egyesült Államok nyugati partját is.