Utakat és vasutakat torlaszoltak el a viharos szélben kidőlt fák Romániában, ahol szerdán ismét téliesre fordult az idő. Az ország középső részén, a Déli-Kárpátokban havazásra, viharos széllökésekre figyelmeztető sárga, illetve narancssárga riasztás van érvényen.
Egy kidőlt fa az ország legforgalmasabb vasútvonalán, a Brassó és Bukarest közötti szakaszon bénította meg a közlekedést szerda kora délután, Predeál térségében, ahol több mint óránkénti hatvan kilométeres sebességgel fúj a szél. A Barcarozsnyó és Brassópojána közötti országutat is lezárták, miután az erős szél két fenyőt döntött az úttestre.
Szünetel a vasúti közlekedés a Hunyad megyei Petrozsény és Piski közötti szakaszon is, miután a szélvihar egy kiszáradt fát döntött a vasúti pályára. Az Olténiát Erdéllyel összekötő útvonalon eddig is forgalomkorlátozás volt érvényben és a két sínpár közül csak az egyik volt járható az április 8-ai vonatbaleset miatt.
A román hírtelevíziók jelentése szerint a Gorj megyei Ranca üdülőtelep térségében 10 centiméteres hóréteg hullott, és emiatt – bár folyamatosan tisztítják – a térséget átszelő 67C országúton akadozik a közlekedés. A hegyi csendőrség arra kéri a turistákat, hogy a Hunyad megyei hegyekben maradjanak a menedékházak közelében, ne induljanak útnak.
A Valcea megyei Romani-csúcs közelében szerdán hét craiovai turistát – köztük két gyereket – kellett kimenteni a hó fogságából, az éjszakát egy menedékházban töltötték.
A román belügyi tárca 4000 alkalmazottját – 2000 tűzoltót, 1700 közlekedési rendőrt és 300 hegyi csendőrt – mozgósították a rossz idő okozta gondok leküzdésére. A minisztérium közleménye kiemelte, hogy a közlekedési rendőröket nem azért vezényelték ki, hogy megbírságolják a téli gumi nélkül közlekedő autósokat, hanem hogy segítsék őket elkerülni a veszélyes útszakaszokat.
A szerdán életbe lépett romániai figyelmeztetés péntekig tart. A havazás főként a Románia nyugati és déli részén fekvő Krassó-Szörény, Mehedinti, Gorj, Valcea és Arges megyét érinti. A szél helyenként az óránkénti 80-100 kilométeres sebességet is elérheti. Szerda estétől a havazás több kelet-, dél-romániai és erdélyi megyére – közöttük Hargita, Kovászna, Brassó és Szeben megyére is – kiterjed.
A délkeleti országrészben áradásoktól is tartanak a lehulló nagy mennyiségű csapadék miatt, amely helyenként a négyzetméterenkénti 50-60 litert is elérheti. A meteorológusok leghamarabb a hétvégén számítanak felmelegedésre Romániában.
Hóesés, illetve havas eső és az erős széllökések miatt Ukrajnában 151 településen szakadt meg az áramellátás – közölte szerdán az ország katasztrófavédelme. A jeges hó fákat döntött ki és villanyvezetékeket szaggatott le. Az áramkimaradások leginkább Ukrajna keleti felét érintik. A Dnyipropetrovszki területen 73, a Harkivi területen 38 településen szakadt meg a szolgáltatás, utóbbiban 6 óvoda és 2 iskola van áram nélkül. Nincs áram még a Poltavai terület 34, a Herszoni terület 4, valamint a Kirovohradi terület és a Zaporizzsjai terület 1-1 településén.
Ukrán sajtóforrások szerint az ország nyugati részén több településen ismét bekapcsolták a távfűtést. Több nagyvárosban, így a nyugat-ukrajnai Rivnében, csütörtöktől pedig az ország déli részén fekvő Mikolajivban szünetel a tanítás az iskolákban.
Dnyipropetrovszk megyében négy autópályán korlátozták a közlekedést a hófúvás miatt, a megyeszékhelyre, Dnyipróba teherautók nem hajthatnak be.
Kijevben eközben szerdán a déli órákban egyelőre hét ágra sütött a nap, bár hűvös van, csupán plusz 7 Celsius-fokot mutattak a hőmérők, és felerősödött a szél is. Meteorológusok szerint tavasz közepén Ukrajnában nagyjából tízévente fordulnak elő olyan kései fagyok, mint a mostani.
Fokozott lavinaveszélyre figyelmeztettek szerdán az osztrák Alpok egyes térségeiben a helyi hatóságok, miután az elmúlt napokban sok friss hó hullott. A hatóságok Vorarlberg tartomány északi részében 2000 méteres magasság felett nagynak, vagyis a lavinaveszélyt jelző ötfokozatú skála szerint négyes szintűnek minősítették a hóomlás bekövetkeztének lehetőségét, a térség más területein, így a hegyvidéki völgyekben – szintén a frissen lehullott hó miatt – hármas szintűnek értékelték a veszélyt. Az Alpok északi bércein szombat óta 150 centiméter, déli részein pedig 70-90 centiméter hó esett.
A tiroli Alpokban szerdára virradóra a völgyekbe is friss havat hozott a télies időjárás, itt kétezer méter felett hármas fokozatú riasztást adtak ki. Szakértők kritikusnak nevezték a lavinahelyzetet a tiroli síterepeken. A legnagyobb veszélyt az olyan friss hólerakódások jelentik, amelyek nem tudtak kellőképpen kötődni az alsóbb rétegekhez. A hóomlást elvileg kisebb terhelés, akár egy ember súlya is kiválthatja.
Az osztrák meteorológiai központ (ZAMG) szerint annak ellenére, hogy Ausztria hegyvidéki területein nem ritka április második felében a hó és a fagy, a mostani hómennyiség még az alpesi völgyekben is mindössze tíz-tizenöt évente fordul elő. Az elmúlt huszonnégy órában Arlberg–Ausserfern térségében az északi és a kitzbüheli Alpoknál 30 és 50 centiméter közötti hó esett, így a takaró eléri az 1 métert. A tiroli Tannheimben szerda reggel 32 centiméteres hótakarót mértek, amelyből 22 centiméter az elmúlt huszonnégy órában esett. A vorarlbergi Warthban 80 centiméteres hómélységet mértek, ebből 35 centiméter volt friss hó. Az alsó-ausztriai Lunz am Seet sem kerülte el a télies időjárás, itt 21 centiméteren takart mindent a hó.
Komoly közlekedési gondokat okozott a váratlanul erős havazás és szélvihar Csehországban is.
A hegyvidékeken számos alsóbbrendű út járhatatlan, mert a hófúvások következtében az utakon több helyen is hónyelvek alakultak ki, illetve az utakra hullott faágak akadályozzák a forgalmat. A Németországba és Lengyelországba vezető utakon több kamion elakadt, illetve árokba csúszott, ezek szintén akadályozzák a forgalmat. A legnagyobb közlekedési problémákat Karlovy Vary környékéről, illetve Észak- és Dél-Morvaországból jelentették. Komoly gond, hogy a cseh autósok többsége már nyári gumira váltott, így a síkos utakon nehezebben tudnak közlekedni. A rendőrség óvatosságra szólította fel a közlekedőket, és jelezte, hogy a szokottnál több baleset, koccanás történt, de súlyosabb esetről nincs jelentés. A magyarok által gyakran használt cseh autópályákon zavartalan a közlekedés.
A meteorológiai intézet szerda déli jelentése szerint az észak-morvaországi Altvater-hegységben 30-40 centiméternyi hó hullott, és lavinaveszély miatt a turistákat eltanácsolják a túráktól. Három magasan fekvő síközpont azonban már kedd délután újra kinyitott, és szerdán a hírek szerint mindenütt telt ház volt. Hasonló a helyzet a cseh–lengyel határon fekvő Óriás-hegységben is, ahol le kellett állítani a Snezka-csúcsra vezető libegőt, és a tőle nyugatra fekvő Iser-hegységben, ahol szintén áll a Jested csúcsra vezető libegő. Ebben a térségben eddig két síközpont kezdte újra a működését.